Zegarek 24h +termometr

Czyli jak to zrobić i się nie narobić.
malykciuk
Forumowy As
Posty: 167
Rejestracja: sob 10 lip 2010, 15:54:51
Lokalizacja: łódzkie

Zegarek 24h +termometr

#1

Post autor: malykciuk »

Jako że jestem marudny wymyśliłem sobie że nie podoba mi się zegarek 12h. a jak się upre to niema zmiłuj :)

do otrzymania koloru widocznego na zdjęciu/amber/ potrzebujemy

-zegarek -sztuk jedna
-czujnik temperatury do renault / lub dla elektroników, kupujemy termistor i kombinujemy. jest taniej ale sporo zabawy...
-ok 1m przewodu do podłączenia zegarka
-ok X-metrów przewodu cienkiego 2żyłowego do podłączenia czujnika temp..
-konektory 4x żeńskie najmniejsze
-konektory 3x męskie najcieńsze
-pistolet klejowy (POLECAM) lub silikon lub inny klej
-przydatne też będą inne typowe narzędzia jak wkrętaki, kombinerki czy piwo ;)
-tapeciak

zegarek megane/scenic/clio thalia
przykładowa aukcja, tu w obudowie, po wyjęciu mamy ładny sześcian :)
http://moto.allegro.pl/renault-megane-k ... 34800.html
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Obrazek

czujnik temperatury do tego zegarka, może być od renault Newada albo szukać na allegro (nowy jest kosmicznie drogi) PODOBNO zamienniki przekłamują ...

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek


zaczynamy

1. musimy wyjąć nasz zegarek oryginalny -myśle że nei będzie problemu...
2. rozkładamy nasz zegarek na dwie części, spięty jest na zatrzaski więc lekko podwarzamy, tak powinno wyglądać
Obrazek

-lewa część /zewnętrzna/ nam się przyda, reszta na handel ;)

3. musimy to troche zdewastować żeby się ładnie wpasował nasz nowy zegarek...
przykadamy zegarek do obudowy , zaznaczamy jego szerokość (+- pasuje jak przebiegają linie...) wycinamy w ten sposób

ObrazekObrazek

powinno nam się jakoś tak spasować...

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


4. dobrze jest mieć jakiś prostowniczek czy coś żeby wyśrodkować zegar jak nie mamy to składamy tak żeby górna krawędź zegarka była na wysokości dolnej krawędzi górnego oczka:) ROZUMIECIE? :)

ObrazekObrazek

5. teraz zajmujemy się guziczkami naszego starego zegarka. przycinamy je do uzyskania czegoś takiego...

ObrazekObrazek

6. nowy zegarek ma za długie bolce do ustawiania godziny więc, boczne ścinamy ok połowe a środkowy(nieruchomy) musimy ściąć cały albo tylko róg od strony minutnika...

Obrazek


7. teraz składamy, wszystko powinno pasować. do ustawiania używamy oryginalnych przyciskoów- godzina to godzina a minuta to nasz stary reset. stary minutnik jest "na sztywno"
Obrazek


8.z grubsza robota jest zrobiona. teraz możemy wygładzić boki zegarka z renówki, czyli urywamy wszystkie zaczepy i satrzaski z góry i z dołu bo nam mogą tylko zawadzać...
ja pozbyłem się też oryginalnego filtra który troche zmieniał kolor na czerwono różowy(zdjęcie wyżej).. kwestia gustu
jak chcemy czysty amber pozbywamy się tego elementu

Obrazek

9. w tym momencie albo składamy nasz nowy zegarek do qpy, albo kombinujemy ze zmianą podświetlenia (o tym później)

10. jeśli składamy to sklejamy go dokładnie dookoła z zachowaniem poziomu czyli żeby godzina i temp. były widoczne...

11. do przykręcenia zegarka w deske potrzebne będa krótsze wkręty-2szt z mniejszą główką. przykręcamy od góry a od dołu musimy podkleić. dobrze jest też z dołu przykleić całość do konsoli żeby zegarek nam nie wpadł do środka przy usawianiu godziny ;)

KABELKOLOGIA

czyli to z czym walczyłem na chybił trafił jako nie elektronik ;)
powinno być jakoś tak
jeśli nie podłączamy czujnika temp. będzie inaczej podłączony...
na kabelki montujemy konektorki. męskie możemy montować bezpośrodnio we wtyczke, wchodzą na wcisk

Obrazek

MONTAŻ

zeby wszystko sie zmieściło musimy zdewastować blaszke do której przykręcamy konsole (pod awaryjnymi)
ja odgiąłem do dołu bo urwać się nie chciała
chodzi o ten element
Obrazek


CZUJNIK TEMPERATURY

u mnie jeszcze nie podłączony, prawdopodobnie bedzie z tyłu pod daszkiem żeby nie był za bardzo narażony na zmiane warunków atmosferycznych...


z grubsza tyle, jak będą pytania to pytać
kwestia innego koloru tez do zrobienia, dopisze w wolnej chwili...
sorki za błędy ;)
Ostatnio zmieniony czw 01 mar 2012, 19:59:03 przez malykciuk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
grrruby
Nałogowiec
Posty: 837
Rejestracja: sob 19 lut 2011, 00:49:19
Lokalizacja: Gorlice/Rzeszów

#2

Post autor: grrruby »

kozak, gratuluję pomysłu ;) na bank wykorzystam, bo tego mi właśnie brakuje w cifie ;)
Awatar użytkownika
Toby
Żółtodziób
Posty: 16
Rejestracja: pn 14 cze 2010, 19:28:23
Lokalizacja: RJA/MkW

#3

Post autor: Toby »

good job :thumbsup: też chce taki
STREET RACING IS NOT A CRIME
Spidi460
Pełnoprawny User
Posty: 84
Rejestracja: pn 26 kwie 2010, 10:28:53
Lokalizacja: Pleszew (PPL)

#4

Post autor: Spidi460 »

No i jest oczekiwany tutorial :gunsmilie: Muszę też sobie ogarnąć taki zegarek w Civie :P
Awatar użytkownika
AriN
Potrójny As
Posty: 327
Rejestracja: sob 16 gru 2006, 16:23:22
Lokalizacja: 3Miasto

#5

Post autor: AriN »

Super pomysł wygląda jak z fabryki :D Tak wygląda sprawa intensywności z jaką zegarek świeci?
:D TO TRZEBA PRZEŻYĆ ŻEBY TO ZROZUMIEĆ, ŻEBY W TO UWIERZYĆ! :D
Toki
Podwójny As
Posty: 295
Rejestracja: pt 11 lut 2011, 13:08:46
Lokalizacja: Lublin

#6

Post autor: Toki »

robi robote :) :gunsmilie:
malykciuk
Forumowy As
Posty: 167
Rejestracja: sob 10 lip 2010, 15:54:51
Lokalizacja: łódzkie

#7

Post autor: malykciuk »

sprawa z intensywnością podświetlenia właściwie nie wygląda ;)
chyba że na stałe, wtedy dajesz słabsze podświetlenie z tyłu
ewentualnie możesz pokombinować z czerwonym kabelkiem z oryginału- po zapaleniu świateł zegarek się przyciemniał.
w nocy wygląda ok, nie razi a kolor pokrywa się praktycznie idealnie z podświetleniem nawiewu..
vidar

#8

Post autor: vidar »

Bardzo fajny pomysł i świetne wykonanie!

W kwestii umieszczenia czujnika temperatury pod daszkiem z tyłu auta:
- po pierwsze, pomimo tego, że być może nie będzie narażony na czynniki atmosferyczne na Twoim miejscu nie umieszczałbym go tam bo jednak będzie narażony na rozgrzewanie od padających promieni słonecznych (poprzez plastik daszku);
- po drugie - podstawową funkcją takiego czujnika temperatury jest moim zdaniem pomiar temperatury jak najbliżej powierzchni asfaltu - w ten sposób w chłodniejsze dni (wiosna, jesień, zima) masz pojęcie jaka temperatura tam panuje i możesz odpowiednio reagować stylem jazdy (wiadomo: 0 st. C - może byś śliska nawierzchnia).

Moim zdaniem jednak najlepszym miejscem dla takiego czujnika będzie przód auta i dolna krawędź zderzaka lub któryś z wlotów powietrza w zderzaku np. jeśli nie masz fog lightów to ten wlot po stronie kierowcy byłby fajnym miejscem.
Inną sprawą jest fakt, że taki czujnik działa na zasadzie zmiany rezystancji w zależności od jego temperatury i jego "obudowa" jest dość szczelna, więc żadne warunki atmosferyczne (ani dobre ani złe) nie powinny mieć negatywnego wpływu na jego działanie. Martwiłbym się raczej bardziej o możliwość korozji jego połączeń elektrycznych - tutaj skupiłbym się na porządnej izolacji.
Bart0n

#9

Post autor: Bart0n »

Panowie, chciałem spytać, podejdzie ten zegarek do tego powyższego zabiegu?

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=1587473743

Pozdrawiam
malykciuk
Forumowy As
Posty: 167
Rejestracja: sob 10 lip 2010, 15:54:51
Lokalizacja: łódzkie

#10

Post autor: malykciuk »

tak to jest to tylko w obudowie i z gratisowymi lampeczkami ;)
jak wykręcisz to będziesz miał ten sześcian co potrzeba :)
Bart0n

#11

Post autor: Bart0n »

Super. A wpadliście już na pomysł gdzie bez rozkręcania połowy auta wsadzić czujnik temp. ? Oryginalnie jest w lusterku, nie wiem czy jest miejsce go tam zmieścić w jajku?
malykciuk
Forumowy As
Posty: 167
Rejestracja: sob 10 lip 2010, 15:54:51
Lokalizacja: łódzkie

#12

Post autor: malykciuk »

miejsce jest ale u mnie jeszcze jeździ w bagażniku ;)
nie wiem czy jednak nie pójdzie do lusterka.. muśle że w ciągu tygodnia będzie ogarnęty
dR.LasCa

#13

Post autor: dR.LasCa »

jaki najlepiej dobrać czujnik temperatury? Macie już jakieś "patenty"?
michael92

#14

Post autor: michael92 »

dwa pierwsze zdjęcia mi się nie otwierają jakiś błąd chyba jaki to dokładnie ten zegarek z renaulta pasuje? http://allegro.pl/zegarek-wyswietlacz-r ... 21744.html czy taki ? nic nie pisze ze jest z temperatura ? proszę o jakaś podpowiedź ?
malykciuk
Forumowy As
Posty: 167
Rejestracja: sob 10 lip 2010, 15:54:51
Lokalizacja: łódzkie

#15

Post autor: malykciuk »

dokładnie tak, po wyjęciu z obudowy będzie kostka :)

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
michael92

#16

Post autor: michael92 »

ale jak wygląda sprawa podłączenia tego zegarka ? kostka stara nam odpada bo część wewnetrzna wywalamy tą ori hondy dobrze rozumiem?? wkłądamy reno reno jest inne wszystko podpasujemy o jest git ale jak wygląda sprawa podłączenia jakieś foto wiesz jeszcze nie mam zegara tego od reno ani czujnika czekam i bede probował coś robić kolega rozbił scenika i mówi ze w tym zegarku wyświetla się u niego zegarek i stacja radio to chyba nie to nie wiem już powiedz coś jeszcze o rodzaju tego zegaraka i w kwesti podłączenia a może jakąs fotke masz co lutowałeś co podłączyłęś bardzo by mi się przydało prosze o pomoc bede wdzięczny :)
malykciuk
Forumowy As
Posty: 167
Rejestracja: sob 10 lip 2010, 15:54:51
Lokalizacja: łódzkie

#17

Post autor: malykciuk »

kabelkologia jest opisana na rysunku


jak koledze wyświetla stacje tz że ma długi wyświetlacz i nie będzie pasował.
ten z linku jest dobry
michael92

#18

Post autor: michael92 »

dzieki wielkie! tzn ten z aukcji jest ok kupować go ?:)nic poczekam coś skompletuje w przyszłym tygodniu bede walczył z tą operacją narazie się nie poddaje musze mieć te dodatkowe wyposażenie :) pozdrawiam tzn ten z aukcji jest ok kupować go :)
Sniady
Żółtodziób
Posty: 2
Rejestracja: śr 14 gru 2011, 13:15:12
Lokalizacja: Świat

#19

Post autor: Sniady »

odswierzam temat, chciałbym się dowiedzieć czy czujnik http://allegro.pl/czujnik-temperatury-z ... 72880.html tez by się nadal do tego moda?czy by współpracował z zegarkiem od renówki?
malykciuk
Forumowy As
Posty: 167
Rejestracja: sob 10 lip 2010, 15:54:51
Lokalizacja: łódzkie

#20

Post autor: malykciuk »

nie mam zielonego pojęcia
zegarek i czujnik są z "jednego kompletu" z renaulta
kupiłem czujnik od opla i przekłamywał o jakieś 20 stopni więc raczej ciężko coś będzie dobrać chyba ze ktoś ma możliwość sprawdzenia na miejscu i oddania jak nie podejdzie...
ODPOWIEDZ