Skrzypiące sprzęgło 15 min roboty

Czyli jak to zrobić i się nie narobić.
timoti26
Podwójny As
Posty: 211
Rejestracja: czw 16 wrz 2010, 12:48:21
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Skrzypiące sprzęgło 15 min roboty

#1

Post autor: timoti26 »

Oto instruktaż jak pozbyć się skrzypiącego sprzęgła
Stworzony z wielką pomocą dj'a-napstera

Co nam będzie potrzebne:

1. Smar
2. Klucz 12
3. Łopatka lub coś podobnego
(ja użyłem takiej)

Obrazek

1. Odkręcamy wysprzęglik (u dołu 2 śruby 12) (nie odkręcamy przewodu bo leci płyn)
Wysprzęglik pokazany na foto (foto zapożyczone z http://www.civicklub.pl)

Obrazek

2. Zdejmujemy gumę (tak to wygląda po odkręceniu wysprzęglika i zdjęciu gumy)

Obrazek

3. za pomocą łopatki lub czegoś innego ładujemy smar w to miejsce:

Obrazek

Smar musi dotrzeć w miejsce oznaczone czerwoną kropką
Obrazek

Ja na wszelki wypadek dałem jeszcze trochę smaru na gniazdo łapy.


4. Składamy wszystko do kupy i cieszymy się cichutkim sprzęgłem :laugh:
Awatar użytkownika
dj-napster
Podwójny As
Posty: 287
Rejestracja: pt 12 mar 2010, 14:03:50
Lokalizacja: Piła -> Krajenka

#2

Post autor: dj-napster »

Widzę problem rozwiązałeś dzięki mojej pomocy:]

Dla innych dodam tylko że, nie ma sensu smarowanie tamtego miejsca preparatami typu WD40, nie należny również wlewać tam oleju.

Problemem skrzypiącego sprzęgła jest gniazdo w łapie/widełkach, które jest wyrobione. Odrobina smaru wystarczy.
Edler

#3

Post autor: Edler »

a ja mam pytanie co do tego tematu. Zaczęlo mi piszczeć sprzęgło przy wysprzęglaniu dodatkowo z pedału sprzęgła cieknie mi jakiś olej. widzę to po tym że na gumowym dywaniku mam ślady. da sie upiec 2 pieczenie na jednym ogniu? nie chce czegoś popsuć :D
timoti26
Podwójny As
Posty: 211
Rejestracja: czw 16 wrz 2010, 12:48:21
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

#4

Post autor: timoti26 »

jeśli cieknie z pod pedału to pompka sprzęgła do wymiany lub do regeneracji. Jednak zanim zaczniesz wymieniać poczekaj jeszcze na opinie innych :)
Eisbar24

#5

Post autor: Eisbar24 »

miałem taki sam problem, pompka sprzęgła padła
Kondraczek
Podwójny As
Posty: 244
Rejestracja: wt 03 sie 2010, 20:09:21
Lokalizacja: Bezwola/Lublin

#6

Post autor: Kondraczek »

Jak by ktoś był zainteresowany to jest też inny sposób na skrzypiące sprzegło, bierzemy wd40 albo inny specyfik, psikamy troche w jakiś pojemnik, potem zasysamy to w strzykawkę, odciągamy gume przy obudowie skrzyni (nic nie odkrecamy), namierzmy po omacku miejsce oznaczone przez timoti26 czerwoną kropka i troche psikamy, można wcisnać pare razy sprzegło i znowu psiknąć. Ja już tak robiłem pare razy i zabieg trzeba powtórzyć co jakieś 3 miesiące bo znowu zaczyna skrzypieć.
Havi

#7

Post autor: Havi »

Kondraczek pisze:Jak by ktoś był zainteresowany to jest też inny sposób na skrzypiące sprzegło, bierzemy wd40 albo inny specyfik, psikamy troche w jakiś pojemnik, potem zasysamy to w strzykawkę, odciągamy gume przy obudowie skrzyni (nic nie odkrecamy), namierzmy po omacku miejsce oznaczone przez timoti26 czerwoną kropka i troche psikamy, można wcisnać pare razy sprzegło i znowu psiknąć. Ja już tak robiłem pare razy i zabieg trzeba powtórzyć co jakieś 3 miesiące bo znowu zaczyna skrzypieć.
Tyle że wd40 jest do czyszczenia i odtłuszczania a nie smarowania. Dlatego co 3 miesiące powtarzasz zabieg. To już lepiej zrobić tak jak ty tylko że zamiast strzykawki użyć cienki pędzelek i na to smar
soulem
Forumowy As
Posty: 163
Rejestracja: ndz 12 cze 2011, 18:05:51
Lokalizacja: NEB

#8

Post autor: soulem »

Havi pisze:
Kondraczek pisze:Jak by ktoś był zainteresowany to jest też inny sposób na skrzypiące sprzegło, bierzemy wd40 albo inny specyfik, psikamy troche w jakiś pojemnik, potem zasysamy to w strzykawkę, odciągamy gume przy obudowie skrzyni (nic nie odkrecamy), namierzmy po omacku miejsce oznaczone przez timoti26 czerwoną kropka i troche psikamy, można wcisnać pare razy sprzegło i znowu psiknąć. Ja już tak robiłem pare razy i zabieg trzeba powtórzyć co jakieś 3 miesiące bo znowu zaczyna skrzypieć.
Tyle że wd40 jest do czyszczenia i odtłuszczania a nie smarowania. Dlatego co 3 miesiące powtarzasz zabieg. To już lepiej zrobić tak jak ty tylko że zamiast strzykawki użyć cienki pędzelek i na to smar
wd40 nadaje się także do smarowania... zresztą nawet na puszcze jest napisane "smaruje" ;-)

Ja zrobiłem z wd40 tak jak powyżej, trwało to zaledwie kilka chwil i jak narazie spokój. Zresztą te parę chwil co parę miesięcy nie męczy za bardzo :thumbsup:
Bart0n

#9

Post autor: Bart0n »

Świetny temat :) a pytanie trochę z innej beczki, przy wymianie płynu w układzie sprzęgła zauważyłem olej. Płyn ogólnie cały czarny jest. To chyba nie w porządku?
gvader

#10

Post autor: gvader »

Takie pytanie, czy skrzypienie podczas wciskania i odpuszczania pedalu sprzegla (biegi wchodza gladko, nie widac zadnych innych objawow, sprzeglo wymieniane jakies 10kkm temu) moze swiadczyc o jakichs innych uszkodzeniach pompy sprzegla, lub samego wysprzeglika?
Blacha
Żółtodziób
Posty: 9
Rejestracja: czw 01 wrz 2011, 22:42:19
Lokalizacja: Pomorskie

#11

Post autor: Blacha »

Mi tez tak skrzypiało , zrobiłem dokładnie jak w opisie i ciszaaaaaa :thumbsup:
mlody:p
Żółtodziób
Posty: 4
Rejestracja: sob 29 sty 2011, 13:54:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#12

Post autor: mlody:p »

wszystko super opisane i pokazane
s3b

#13

Post autor: s3b »

Czyli cały pic polega na tym, żeby nasmarować smarę tą wypustkę/zgrubienie, które zaznaczyłem na tej fotce?

Obrazek
Dj Tim
Forumowy As
Posty: 151
Rejestracja: sob 31 gru 2011, 17:38:39
Lokalizacja: Rybnik

#14

Post autor: Dj Tim »

Na ile cm trzeba wcisnąć smar po odsunięciu gumy, bo nasmarowałem własnie tak lecz nadal piszczy tak jakby ktoś naciągał starą sprężynę.
Zientas
Potrójny As
Posty: 372
Rejestracja: czw 20 paź 2011, 14:02:05
Lokalizacja: Żory

#15

Post autor: Zientas »

widze ze nie tylko ja mam ten drażniacy problem skrzypiacego sprzegła;d trzeba zrobic to na wiosne bo to słychac jak skrzypi i drzazni człowieka:D
Dj Tim
Forumowy As
Posty: 151
Rejestracja: sob 31 gru 2011, 17:38:39
Lokalizacja: Rybnik

#16

Post autor: Dj Tim »

Już wiem co źle robie jutro poprawie i poinformuje o wynikach myśle owocnej pracy :)
Zientas
Potrójny As
Posty: 372
Rejestracja: czw 20 paź 2011, 14:02:05
Lokalizacja: Żory

#17

Post autor: Zientas »

ja w poniedzialek zrobie to bo juz mnie to drazni skrzypi czasem jak stara kur*a opis swietny chyba nieda sie go niezkumac xd
Dj Tim
Forumowy As
Posty: 151
Rejestracja: sob 31 gru 2011, 17:38:39
Lokalizacja: Rybnik

#18

Post autor: Dj Tim »

Zientas, i jak poszło ?
LAq0sta90
Berbeć
Posty: 20
Rejestracja: wt 21 lut 2012, 01:03:46
Lokalizacja: Dolnyśląsk

#19

Post autor: LAq0sta90 »

Ej NASMAROWAŁEM TAM I NIC DALEJ SKRZYPI MI Z TEGO NIE WIEM DO KAD JA MAM TAM SMAROWAC ? I Z KTÓREJ STRONY ? Z TEJ CO JEST TAM W SRODKU LINKA CZY Z OBUDOWY ? JEST SENS Z OBUDOWY ?
Awatar użytkownika
Laskosz
Natchniony
Posty: 2686
Rejestracja: wt 19 lip 2011, 10:50:59
Lokalizacja: Nowy Sącz
Wiek: 34

#20

Post autor: Laskosz »

ja wczoraj też smarowałem napchałem pół kilo smaru towotnicą, palcem, łyżką i czym się dało i przestało skrzypieć dopiero po chyba trzydziestym naciśnięciu. A z początku bałem się że nie pomaga. tak że LAq0sta90, smaruj jak jest w tutku czyli z prawej strony łapy (od silnika) i powinno pomóc
VTEC - there is no better way to fly
viewtopic.php?t=12878
ODPOWIEDZ