przeróbka lotki eg3 czyli tani sposób na spoona

Czyli jak to zrobić i się nie narobić.
JaNeK
Żółtodziób
Posty: 16
Rejestracja: czw 12 wrz 2013, 21:16:55
Lokalizacja: Żywiec

przeróbka lotki eg3 czyli tani sposób na spoona

#1

Post autor: JaNeK »

Siemanko!
Chciałbym przedstawic jak w łatwy sposób zrobic sobie lotkę a'la spoon ze zwykłej lotki eg3. Wzorowałem się na poradniku mati_1979 jednak postanowiłem jakoś go rozszerzyc i przedstawic całe wykonanie w łatwiejszy sposób :)
Co będzie nam potrzebne:
-kawałek giętkiego plastiku
-krzywik do rysowania łuków (dostaniemy go w sklepie papierniczym)
-pianka do okien
-żywica i mata szklana
-szpachla z włóknem
-szpachla uniwersalna
-papier p60, p80, p120, p150, p240, p360, p600 lub p800
-podkład
-lakier
Swoją lotkę zrobiłem z lexanu ale równie dobrze możemy zrobic to z jakiegoś innego kawałka w miarę giętkiego plastiku.
Obrazek
Kiedy znajdziemy już odpowiedni plastik przymierzamy go do oryginalnej lotki zaznaczamy sobie końce tak aby wiedziec jak długi musi byc nasz kawałek, kiedy mamy już zaznaczone końce rysujemy sobie łuki możemy zrobic to za pomocą krzywika który można dostac w większości sklepów papierniczych, ja akurat miałem takie ułatwienie że brat w swojej Hani ma spoona więc tylko przyłożyłem plastik i odrysowałem łuki ;) ale krzywikiem też powinno byc spoko chodzi głównie o to żeby po obu stronach były takie same. Kiedy mamy już wszystko odrysowane chwytamy kątówkę i wycinamy, tak to wygląda
Obrazek
Następnie za pomocą małego wkręta przykręcamy jeden koniec plastiku, z kawałka drewna wycinamy sobie trzy klinki (trzy lub więcej) dwa muszą byc takie same chodzi o to żeby plastik przykręcic już pod kątem. Jeden z dwóch tych samych klinków dajemy na koniec oryginalnej lotki przykręcamy plastik w tym miejscu (nie przykręcamy klinka) dajemy następny klin na środek i znowu przykręcamy plastik później następny na drugi koniec i przykręcamy (wkrętów nie przykręcamy zbyt mocno) przed przykręceniem każdej ze śrubek delikatnie naciągamy plastik żeby nigdzie nam później nie odstawał. Po przykręceniu wyciągamy klinki. Najgorsze mamy już za sobą :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Bierzemy w ręce piankę do okien i wypełniamy nią wewnętrzną częśc lotki. Kiedy pianka z wierzchu trochę przeschnie polecam przykleic ją taśmą do górnej części po to żeby pianka jak najbardziej wypełniła środek lotki. Taką lotkę zostawiamy na noc żeby wyschła pianka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak już wszystko ładnie nam uschnie chwytamy nóż i odcinamy nadmiar pianki nadając już lotce odpowiedni kształt, później szlifujemy trochę łebki wkrętów tak żeby nic nam nie odstawało(nie szlifujemy ich całych szlifujemy tylko żeby było w miarę równo).
Obrazek
Obrazek
Całośc kleimy żywicą i matą szklaną ja dałem na spód dwie warstwy płótna na górę jedną.
Obrazek
Obrazek
Po wyschnięciu szlifujemy papierem p60, p80
Oczyszczamy z pyłu po szlifowaniu i nakładamy szpachlę z włóknem szklanym najlepiej na całą lotkę ale jeśli nie mamy jej na tyle to można dac tylko na większe dziury itp ja akurat tak zrobiłem. Po wyschnięciu szlifujemy papierem p80, p120
Obrazek
Znowu oczyszczamy z pyłu i nakładamy szpachlę albo uniwersalną albo wypełniającą, później można nałożyc jeszcze wykończeniową ja dałem tylko uniwersalną.
Obrazek
szlifujemy papierem pierwsze p80 do momentu zniknięcia większych nierówności później p150, p240 i p360 z wodą, dokładnie odtłuszczamy i nakładamy podkład. Polecam zostawic ją na noc żeby podkład ładnie wyschnął
Obrazek
podkład szlifujemy papierem p600 lub p800 z wodą dokładnie odtłuszczamy i psikamy kolor.
Na końcu całośc powinna wyglądac mniej więcej tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mam nadzieję że wszystko jasno wytłumaczyłem :) Powodzenia!
kaczka208D
Berbeć
Posty: 44
Rejestracja: sob 09 lut 2013, 13:31:33
Lokalizacja: TG

#2

Post autor: kaczka208D »

Fajnie wyszło, ale roboty przy tym co nie miara pewno :)
Awatar użytkownika
gruszecky
Natchniony
Posty: 1692
Rejestracja: ndz 15 lut 2009, 02:29:59
Lokalizacja: Otóż z Poznania
Wiek: 37
Kontakt:

#3

Post autor: gruszecky »

no i są dwie płaszczyzny. Czyli wnioski: Kupa roboty, połowiczny efekt i bardziej opyla się kupić jednak lotke po 200 pln czy tam ile ,230
: http://ttgarage.pl

a oto moja Funky JDM toczka:

viewtopic.php?t=18302
JaNeK
Żółtodziób
Posty: 16
Rejestracja: czw 12 wrz 2013, 21:16:55
Lokalizacja: Żywiec

#4

Post autor: JaNeK »

gruszecky, da się ogarnąć tak żeby byla jedna wystarczy więcej szpachli albo wyciąć dolną część plastiku oemowej lotki. Ją zrobiłem akurat tak jak widać :)
ODPOWIEDZ