Złomowanie Auta.

Dyskusje ogólne.
KamiloWKS
Potrójny As
Posty: 320
Rejestracja: śr 08 sie 2012, 19:07:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

Złomowanie Auta.

#1

Post autor: KamiloWKS »

Witam, na dniach mam możliwość kupienia auta z przeznaczeniem na części.

Auto bite, za mniej niż 1000zł więc jestem zwolniony z opłaty skarbowej.
przegląd do maja, OC do końca lutego. Co w wypadku gdy OC wyjdzie?
Co gdy auto rozbiorę do zera i zostanie mi tylko goła buda? Złomowisko? Owszem ale niektóre życzą sobie 1zł lub nawet więcej za każdy kilogram mniej.

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć w temacie , czy na PW dokładnie jak to przebiega, czy miał ktoś już z tym doczynienia. Proszę o poradę i dziękuję.


PS. Nie bardzo wiedziałem w którym dziale to umieścić więc w razie co proszę o przeniesienie.
Awatar użytkownika
Bogdan19
Forumowy As
Posty: 163
Rejestracja: ndz 19 lip 2009, 22:13:12
Lokalizacja: Nasielsk

#2

Post autor: Bogdan19 »

pierwsze to wypowiedz ubezpieczenie, przegląda bez znaczenia.
złomując auto oddawałem samą gołą budę, za papierek o demontażu auta musiałem zapłacić 200zł. oddałem bude za którą dostałem 170zł dopłaciłem 30zł wyszło 200zł. pojechałem wyrejestrować auto w urzedzie gdzie był zarejestrowany i tyle. miałem wszystko z głowy. jak jest gdzie indziej to nie wiem.
robert19883
Pełnoprawny User
Posty: 69
Rejestracja: wt 16 mar 2010, 22:00:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post autor: robert19883 »

Moja dziewczyna miała dosyć poważny wypadek i nie opłacało sie robic samochodu, Nie miała tej czerwonej ksiazeczki co dostaje się do samochodu. Padło na rozebranie na cześci i sprzedanie. Goła bude pociąłem na 4 kawałki wyciałem nr podowzia i oddałem na złom Przyjeli bez problemu i nie musiałem za nic dopłacać. Najlepsze rozwiazanie
KamiloWKS
Potrójny As
Posty: 320
Rejestracja: śr 08 sie 2012, 19:07:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post autor: KamiloWKS »

A co z wyrejestrowaniem auta? Co z OC?

Mam mozliwosc kupna auta za grosze na czesci OC do 27lutego co robic czy warto sie w to pakowav? Znajde jakis zlom gdzie nie bede musial doplacac za ubyty kilogram z masy pojazdu zapisanego w dowodzie? Jest okazja ale okazja moze przejsc kolo nosa...
"Nigdy się nie poddawaj"
Awatar użytkownika
gruszecky
Natchniony
Posty: 1692
Rejestracja: ndz 15 lut 2009, 02:29:59
Lokalizacja: Otóż z Poznania
Wiek: 37
Kontakt:

#5

Post autor: gruszecky »

to ode mnie tez możesz kupić moją obecna kastę za 600 PLN jest Twoja ;) z OC do Maja i przeglądem do kwietnia :gunsmilie: .

Ogólnie żeby auto zezłomować i żeby nikt Cie nie ścigał, trzeba je wyrejestrować. robert powyżej popełnił błąd i może mu się za jakiś czas odezwał ubezpieczyciel o zapłacenie zaległych składek :gunsmilie:
: http://ttgarage.pl

a oto moja Funky JDM toczka:

viewtopic.php?t=18302
robert19883
Pełnoprawny User
Posty: 69
Rejestracja: wt 16 mar 2010, 22:00:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post autor: robert19883 »

gruszecky, zrobiłem umowę kupna/sprzedaży fikcyjną i zawiozłem do ubezpieczalni że samochód został sprzedany i wyrejestrowałem go. Nikt mnie ścigać nie będzie :) wtedy rozebrałem samochód na części a cała skorupa została przecięta na 4 kawałki nr podwozia wycięte i na złom. ani ZŁ nie musiałem dopłacać ba mało tego jeszcze za skorupę u złomiarzy kasę dostałem
KamiloWKS
Potrójny As
Posty: 320
Rejestracja: śr 08 sie 2012, 19:07:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post autor: KamiloWKS »

Tez nad takim czyms myslalem, ale boje sie problemow z prawem , co prawda wiele ludzi robi fikcyjna umowe i przechodzi.

Ale bardziej chodzi mi o kwestie prawidlowego zgodnego z prawem zezlomowania? Ile za to zaplace i czy jest mozliwosc obejscia od placenia zlotowke za ubyty kilogram, dzis podzwonie i podoeiaduje sie jak to jest aczkolwiek tej umowy fikcyjnej nievwykluczam
"Nigdy się nie poddawaj"
robert19883
Pełnoprawny User
Posty: 69
Rejestracja: wt 16 mar 2010, 22:00:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

#8

Post autor: robert19883 »

Jeśli masz tą czerwona książeczkę od samochodu i chcesz go legalnie oddać na złom to musisz w całości i dostaniesz 500 pln, a tak jak rozbierzesz i wtedy oddasz to musisz dopłacać
KamiloWKS
Potrójny As
Posty: 320
Rejestracja: śr 08 sie 2012, 19:07:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post autor: KamiloWKS »

robert19883, nie koniecznie jest tak jak mówisz, to prawda ,że tylko za całe auto dostaniesz jakąś kasę.

Aczkolwiek reszta jest zależna od danego złomowiska ;)
"Nigdy się nie poddawaj"
robert19883
Pełnoprawny User
Posty: 69
Rejestracja: wt 16 mar 2010, 22:00:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

#10

Post autor: robert19883 »

Piszę co słyszałem, narazie zadnego problemu nie miałem tak jak zrobiłem :)
KamiloWKS
Potrójny As
Posty: 320
Rejestracja: śr 08 sie 2012, 19:07:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

#11

Post autor: KamiloWKS »

robert19883, i mieć nie będziesz :D


Ja ogarnąłem na pewnym złomowisku coś takiego ,że goła buda kłade im 150zł, oni mi papier do wyrejestrowania zabierają budę i nie martwie się niczym :P
"Nigdy się nie poddawaj"
matiJDM
Żółtodziób
Posty: 17
Rejestracja: pn 26 lis 2012, 12:02:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

#12

Post autor: matiJDM »

Gdzie jest to złomowisko ?

Bo ja muszę swoje EC8 rozbite kompletnie zezłomować i nie wiem gdzie to zrobić żeby nie płacić im kupę kasy :)

Tylko że ja chce oddać cała budę, bo nie ma za bardo co wyciągać z tego auta bo wszystko krzywe i połamane..
Bóg dał nam nogi abyśmy doszli tam, gdzie nie dojedziemy na glebie :D
robert19883
Pełnoprawny User
Posty: 69
Rejestracja: wt 16 mar 2010, 22:00:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

#13

Post autor: robert19883 »

matiJDM, Złomowisko jest koło Trzemiętowa no ale musisz bude rozciąc wybebeszyc z plastików i wyciać nr podwozia
witchdog
Obeznany
Posty: 100
Rejestracja: śr 09 maja 2012, 02:05:47
Lokalizacja: EL

#14

Post autor: witchdog »

robert19883, jesteś w błędzie. Dowiadywałem się odpowiedniej osoby co będzie jak tak zrobię. Sprzedałeś - ok, ale kolejny właściciel musi go zarejestrować, jak tego nie zrobi. Przeczytaj sam:

Sprzedajesz samochód ? musisz to zgłosić

Sprzedaż samochodu trzeba zawsze zgłosić w wydziale komunikacji odpowiedniego starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. Zgodnie z literą prawa, zbywca czyli szczęśliwy były właściciel ma na to 30 dni. Kierowcy często o tym zapominają. A jest kilka powodów, dla których warto to zrobić. Nabywca samochodu może nie mieć zamiaru go rejestrować, tylko rozmontować na części. A to jest w Polsce prawnie niedozwolone. Po drugie, jeśli nabywca nie przerejestruje na siebie samochodu według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nadal będziemy właścicielem pojazdu. To może skończyć się karą za brak ubezpieczenia OC w wysokości nawet 3000 zł. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny czuwa i kontroluje CEPiK.

Poza tym samochód może być użyty do przestępstwa.

? Takie historie zdarzają się częściej niż może się wydawać, dlatego po sprzedaży pojazdu, jego były właściciel powinien zgłosić jego zbycie w urzędzie, dołączając kopie dokumentów, na podstawie których nastąpiła sprzedaż pojazdu ? tłumaczy Roman Gołębiowski z Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Lublinie.

Natomiast samochód, którym nie nadaje się do jazdy i nie chcemy go remontować, lepiej wyrejestrować. Jeśli pozostanie zarejestrowany, to zgodnie z prawem powinien posiadać ubezpieczenie OC. Kary za jego brak - jak już wspomnieliśmy - są dotkliwe i można je dostać nawet, gdy auto nie wyjeżdża na drogi.

Pięć przyczyn wyrejestrowania według kodeksu drogowego

Zgodnie z art. 79.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym pojazd podlega wyrejestrowaniu na wniosek jego właściciela w pięciu przypadkach.

Zobacz także: Czy przeglądy będą obowiązkowe co pół roku?

Te przypadki to złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdów. Druga sytuacja, to kradzież pojazdu. Trzecia przyczyna, to wywóz pojazdu z kraju, jego sprzedaż i rejestracja w innym państwie. Czwarta, losowa, jest stosowana w przypadku, gdy konieczna jest kasacja samochodu, chociażby w wyniku wypadku czy podpalenia. No i piąta, czyli udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu.

Złomowanie

Samochód czy inny pojazd przeznaczony do złomowania musi być w miarę kompletny. Podstawową sprawą jest waga, która nie może być mniejsza niż 90 proc. masy własnej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Ten wymóg dotyczy tylko samochodów osobowych. Stacja Demontażu Pojazdów może domagać się do złotówki kary za każdy brakujący kilogram. Może, ale nie musi.

? W dobrych profesjonalnych stacjach odbywa się wycena starego pojazdu. Na ogół płacimy do 400 złotych za samochód, minus złotówkę za każdy brakujący kilogram. Zapewniamy także transport starego pojazdu do stacji oraz odwozimy do domu zaświadczenie o zezłomowaniu i unieważniony dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, o ile taka była wydana. Z takim kompletem można już udać się do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować pojazd ? wyjaśnia Marek Kępa, właściciel SDP Kępa Auto-Centrum w Lublinie. Oczywiście właściciel pojazdu spisuje z SDP umowę kupna-sprzedaży, bo niektóre, nadające się części po demontażu trafią do sprzedaży. ? A zatem musimy mieć udokumentowane pochodzenie tych podzespołów ? wyjaśnia Kępa.

Zobacz też: Czy "angliki" będą dopuszczone do ruchu w Polsce?

Stacje Demontażu Pojazdów muszą posiadać zezwolenie wojewody. Zanim powierzy się im samochód, warto to sprawdzić. Lepiej nie korzystać z usług nielegalnych złomowisk czy szrotów. Tylko Stacje Demontażu Pojazdów - zgodnie z prawem - mogą dokonywać kasacji, pozwalającej na wycofanie samochodu z ruchu i unieważnić jego dowód rejestracyjny.

Wprawdzie nielegalne złomowiska oferują lepsze ceny za stare auta, 100-200 złotych więcej. Jednak taka transakcja jest obarczona ryzykiem konfliktu z fiskusem. Takie firmy zazwyczaj kupują samochody na tzw. słupów, czyli bezdomnych czy osoby z zaburzeniami psychicznymi.

? Skarbówka musi otrzymać 2-proc. podatek od wartości auta. Skoro nabywca nie ma zdolności prawnej, jest psychicznie chory lub nie można ustalić jego adresu, wówczas w ciągu pięciu lat urzędnik może się zgłosić się do zbywcy, aby ten zapłacił podatek wraz z odsetkami ? tłumaczy Marek Kępa.

Aby wyrejestrować pojazd, trzeba dostarczyć do urzędu zaświadczenie o zezłomowaniu, unieważniony dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, o ile była wydana. Wyrejestrowanie auta kosztuje w urzędzie 10 zł.

Ukradną, wywiozą, skasują

Druga sytuacja, w której możemy wyrejestrować pojazd, to jego kradzież.

? W takim przypadku trzeba dostarczyć stosowne zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie kradzieży na policję oraz oświadczenie właściciela o utracie pojazdu lub postanowienie prokuratorskie o umorzeniu śledztwa ? dodaje Roman Gołębiowski. Koszt wyrejestrowania w tym przypadku to również 10 zł.

Trzecia przyczyna, to wywóz samochodu czy motocykla z kraju, jego sprzedaż i rejestracja w innym państwie. Aby taki pojazd zniknął z ewidencji, należy przedstawić zaświadczenie o rejestracji w innym państwie lub ksero nowego, zagranicznego dowodu (oba dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego). Koszt wyrejestrowania - jak w poprzednich przypadkach - wynosi 10 zł.

Czwarta, losowa, jest stosowana w przypadku, gdy dojdzie do kasacji samochodu, chociażby w wyniku wypadku. Gdy zdarzenie nastąpiło w Polsce, to procedura jest taka sama, jak w przypadku złomowania starego samochodu. Gdy do nieszczęścia dojdzie za granicą, wówczas musimy przedstawić zaświadczenie o zezłomowaniu z tamtejszej stacji SDP plus pozostałe dokumenty samochodu. Oczywiście zaświadczenie musi być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Koszt wyrejestrowania wynosi 10 zł.

Samochód zabrany z ogródka

Piąta sytuacja, w której kodeks przewiduje wyrejestrowanie samochodu, to udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu. Załóżmy, że w ogródku stało stare, zniszczone auto. Pojawił się złomiarz, który za kilkaset złotych zabrał pojazd, bez zawierania umowy kupna-sprzedaży. Formalnie samochód nadal jeździ. Choćby dlatego, żeby nie dostać kary za brak OC, lepiej go wyrejestrować.

? Tu sprawa jest trudniejsza. W takim przypadku właściciel pojazdu musi złożyć oświadczenie o jego utracie oraz wnieść opłatę na rzecz gminy na realizację zadań w zakresie utrzymania porządku i czystości. Średnia opłata za wyrejestrowanie pojazdu z powodu trwałej i zupełnej utraty bez zmiany w prawie własności wynosi od 800 do1000 zł i dotyczy samochodu osobowego plus 10 zł opłaty skarbowej ? tłumaczy Roman Gołębiowski.

Stare, niekompletne auto można także zezłomować, o ile mamy na niego papiery. Wówczas w urzędzie, poza posiadanymi papierami, trzeba przedstawić zaświadczenie z SDP o przyjęciu niekompletnego pojazdu. Wyrejestrowanie w urzędzie kosztuje 10 złotych.

Czasowe wycofanie z ruchu

Dotyczy ono wyłącznie pojazdów powyżej 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej. Ciężarówkę, autobus czy pojazd specjalny można wycofać z ruchu na okres od 2 do 48 miesięcy. Za pierwsze dwa właściciel zapłaci 80 złotych, za kolejne od 3 do 12 ? po 4 zł za każdy miesiąc, od 13 do 24 ? 2 zł za każdy miesiąc, od 25 do 48 ? 25 gr. za każdy miesiąc.

Właściciel wycofanego czasowo pojazdu musi złożyć do depozytu w urzędzie dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, zapewnić postój poza drogą publiczną i strefą zamieszkania oraz zabezpieczyć przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachowanie innych środków ostrożności niezbędnych do uniknięcia wypadku.

Instytucja czasowego wycofania pojazdu z ruchu nie jest tożsama z wyrejestrowaniem pojazdu, co w ocenie ekspertów ubezpieczeniowych przemawia za koniecznością posiadania polisy OC.
Żyj zdrowo, myśl pozytywnie
http://www.serpens-bio.pl/
KamiloWKS
Potrójny As
Posty: 320
Rejestracja: śr 08 sie 2012, 19:07:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

#15

Post autor: KamiloWKS »

witchdog, Twój post powinien trafić dosłownie do jakiegoś działu głownego, wyjaśnione idealnie wszystko ;) Dzięki Ci za to i pewnie nie tylko ja wdzięczny będę ,że chciało Ci się taką lekturkę pisać. :gunsmilie:

PS. To wszystko ma się tak w teorii , w praktyce jest inaczej :)
"Nigdy się nie poddawaj"
robert19883
Pełnoprawny User
Posty: 69
Rejestracja: wt 16 mar 2010, 22:00:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

#16

Post autor: robert19883 »

witchdog, Samochod został wyrejestrowany i zgłoszone było do urzedu powiatowego ze samochod został sprzedany jako rozbity dostarczylismy kopie umowy kupno/sprzedaz i zgłoszone było do ubezpieczyciela, nie jeden hadlarz tak robił i nie miał zadnych problemów tak więc nie mam czym sie martwc mija juz ponad rok i zaden ubezpieczyciel nie zgłasza sie aby OC zapłacic. Jeśli by było tak jak piszesz to czemu handlarze kupuja samochody rozbierają je na części i sprzedaja? robia dokładnie tak jak ja zyli

umowa kupo/sprzedaz
wyrejestrowanie w urzedzie gminy/ powiatu że auto zostało sprzedane i przedstawiasz dokument kupno/sprzedaz
zgłaszasz do ubezpieczyciela ze auto zostało sprzedane i wysyłasz im kopie dokumenu kupno/spredaz

a tak naprawde auto jest u Ciebie sprzedajesz częci, i nik nie bedzie się czepiał. Wiadomo robisz to nielegalnie ale tak jest i robią handlarze
Ostatnio zmieniony czw 07 lut 2013, 22:53:36 przez robert19883, łącznie zmieniany 1 raz.
witchdog
Obeznany
Posty: 100
Rejestracja: śr 09 maja 2012, 02:05:47
Lokalizacja: EL

#17

Post autor: witchdog »

Nie no spokojnie to fragment artykułu nie mojego autorstwa. Ale jest wyczerpujący w tym temacie. Co nie zmienia faktu, że szukam możliwości zezłomowania auta, bez auta. Mnie buda jest potrzebna na dość alternatywny projekt:P
Żyj zdrowo, myśl pozytywnie
http://www.serpens-bio.pl/
robert19883
Pełnoprawny User
Posty: 69
Rejestracja: wt 16 mar 2010, 22:00:28
Lokalizacja: Bydgoszcz

#18

Post autor: robert19883 »

rozumiem tez sie dowiadywałem przed zrobieniem takiego czegos i pytałem sie handlarza jak to najlepiej zrobic i tyle a po 2 jesli ubezpiecalnia by sie czepiała ze nie moga tego nowego własciciela znalesc to przeciez mogł byc podstawiony i miec lewy dowód osobisty nie jestes wstanie sprawdzic czy ta osoba co kupuje od Ciebie jest prawdziwa z danych czy fikcyjna
Awatar użytkownika
Maciej
Obeznany
Posty: 132
Rejestracja: ndz 04 kwie 2010, 14:41:54
Lokalizacja: Białystok

#19

Post autor: Maciej »

Napiszcie jeszcze, że co weekend w lesie pędzicie bimber, co piątek latacie na wschód po fajki, a wieczorami handlujecie towarem... Proponowałbym po prostu pokasować większość "dobrych rad" z tego tematu...
tymoteusz
Żółtodziób
Posty: 1
Rejestracja: ndz 26 sty 2014, 20:39:16
Lokalizacja: Warsaw

#20

Post autor: tymoteusz »

Ja poszukując firmy, która skupuje używane i powypadkowe auta zwracałem uwagę na stawki - inne w zależności od stanu i rocznika. Ważne żeby taka firma przyjmowała pojazdy zgodnie z ustawą z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. No i co istotne powinna wystawiać odpowiednie zaświadczenie o złomowaniu umożliwiające wyrejestrowanie pojazdu, oraz rozwiązanie umowy z aktualnym ubezpieczycielem. Tutaj masz wszystkie informacje odnośnie złomowania + formularze wymagane przy złomowaniu pojazdów.
ODPOWIEDZ