Mandat

Dyskusje ogólne.
GrzechuSuli
Nałogowiec
Posty: 637
Rejestracja: śr 31 sie 2011, 17:49:24
Lokalizacja: Radom/Warszawa

Mandat

#1

Post autor: GrzechuSuli »

Elo. Dziś dostałem mandat za folie na bocznych przednich szybach i zabrali mi dowód rej.. Nie jest ona czarna lecz tylko troszke ciemna, także widoczność przez nią jest normalna.. Niby mam jakiś tam certyfikat czy cuś takiego ale dla nich to nie miało znaczenia.. Wie ktoś może jak to z tym jest??? Co wolno a co nie? Nie chciałem sie z nimi kłócić żeby nie wyrwać większego mandatu, a tak.. stówka :dots:
Moja biała perełka
viewtopic.php?t=22221
Awatar użytkownika
Grzesieek
Moderator
Posty: 4501
Rejestracja: pn 26 kwie 2010, 15:55:44
Lokalizacja: Orneta

#2

Post autor: Grzesieek »

Nie możesz przyciemniać szyb przednich bocznych i już. Te szyby mogą być jedynie przyciemnione przez producenta, a przepuszczalność światła musi wynosić co najmniej 70%.
Awatar użytkownika
grrruby
Nałogowiec
Posty: 837
Rejestracja: sob 19 lut 2011, 00:49:19
Lokalizacja: Gorlice/Rzeszów

#3

Post autor: grrruby »

mandat? niby za co? masz mozliwosc naprawienia "usterki" na miejscu, a jesli tego nie zrobisz zabieraja dowód i tyle.

tak czy inaczej powinni najpierw sprawdzic przepustowosc swiatla specjalnym sprzętem, bo same podejzenia to za mało na zabranie dowodu IMO. przeciez nie były zamalowane farbą olejną, nie było widać czy ewidentnie przekraczaja norme ;)
Awatar użytkownika
Grzesieek
Moderator
Posty: 4501
Rejestracja: pn 26 kwie 2010, 15:55:44
Lokalizacja: Orneta

#4

Post autor: Grzesieek »

grrruby, możesz dostać do 500zł mandatu podobno. No i bocznych/przednich nie możesz mieć w ogóle przyciemnionych (poza fabrycznym ściemnieniem), bez względu na procent przepuszczalności, a gliniarz to nie debil, widzi że coś tam jest naklejone :-)
niuniexPL
Natchniony
Posty: 1940
Rejestracja: wt 09 sie 2011, 19:34:51

#5

Post autor: niuniexPL »

A takie małe odbiegnięcie od tematu... tylna szyba i tylne boczne mogą być przyciemnione bardzo mocno? Czy też jest jakieś ograniczenie?
Awatar użytkownika
Grzesieek
Moderator
Posty: 4501
Rejestracja: pn 26 kwie 2010, 15:55:44
Lokalizacja: Orneta

#6

Post autor: Grzesieek »

Tylne możesz- cytując grubego- farbą olejną zamalować. Myk jest taki, że musisz mieć dwa lusterka zewnętrzne... tak, są auta z jednym :D
niuniexPL
Natchniony
Posty: 1940
Rejestracja: wt 09 sie 2011, 19:34:51

#7

Post autor: niuniexPL »

A to luzik, bo zamierzam obkleić tylną bo tylne boczne już mam i się dlatego pytam :D Dzięki za odp i EOT :)
Dj Tim
Forumowy As
Posty: 151
Rejestracja: sob 31 gru 2011, 17:38:39
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post autor: Dj Tim »

niuniexPL, na jakiej foli pracujesz ?
Awatar użytkownika
grrruby
Nałogowiec
Posty: 837
Rejestracja: sob 19 lut 2011, 00:49:19
Lokalizacja: Gorlice/Rzeszów

#9

Post autor: grrruby »

pewnie mu szybe tylna wybili i dlatego tylko tylnej nie ma przyciemnionej :P

heh wlasnie ja slyszalem, ze przednie boczne moga byc przyciemnione ale do tych 70% przepuszczalnosci swiatla, tak jak piszesz ;) jesli folia jest atestowana a szyba przepuszcza 70% to przeciez ta folia ma prawo sobie tam byc ;) nigdy wczesniej nie spotkalem sie z tym ze nie moze byc folii, jedynie z ta przepuszczalnoscia, ale ze folia moze byc. trzeba by dokladnie sprawdzic zapisy prawne ;)
Awatar użytkownika
Grzesieek
Moderator
Posty: 4501
Rejestracja: pn 26 kwie 2010, 15:55:44
Lokalizacja: Orneta

#10

Post autor: Grzesieek »

Ja z kolei kilka razy właśnie słyszałem, że nie może być niczym oklejona, nawet ktoś tam na coś tam się powoływał... ale żadnych konkretnych przepisów nie przytoczę.
wojtu
Potrójny As
Posty: 449
Rejestracja: ndz 26 paź 2008, 16:34:33
Lokalizacja: Łódź

#11

Post autor: wojtu »

Zgodnie z prawem przepuszczalność światła szyby przedniej powinna wynosić nie mniej niż 75% a przednich bocznych nie mniej niż 70%. Obklejać można wszystko bez przekraczania tych wartości.
Za delikatnie przyciemnione szyby nie zabierają jeśli nie sprawdzą, jeśli ewidentnie jest bardziej przyciemnione, a to widać, albo ściągasz folie, albo dowód.
Awatar użytkownika
Grzesieek
Moderator
Posty: 4501
Rejestracja: pn 26 kwie 2010, 15:55:44
Lokalizacja: Orneta

#12

Post autor: Grzesieek »

Coś takiego jeszcze znalazłem:
Przepisy bezwzględnie zabraniają przyciemniania szyby przedniej czołowej oraz bocznych przednich wprowadzając minimalną przepuszczalność światła ( szyba czołowa przepuszczalność nie mniejsza niż 75% potwierdzona homologacją, szyby boczne przednie przepuszczalność nie mniejsza niż 70 % potwierdzona homologacją). Szyby te mogą być przyciemniane jedynie przez producenta, gdyż nie ma możliwości przeprowadzenia badań na zgodność z wymaganiami Regulaminu R43 ECE na próbkach jednostkowych. Przepisy zezwalają natomiast przyciemniać pozostałe szyby lecz tylko pod warunkiem iż pojazd wyposażony jest w dwa lusterka zewnętrzne (prawe i lewe). Należy również pamiętać, iż w przypadku oklejenia ww. szyb należy posiadać przy sobie i okazać przy kontroli drogowej ?Zaświadczenie o instalacji folii samochodowej?, w którym znajdować się powinny następujące dane:

- data instalacji,

- nazwa/nazwisko właściciela pojazdu,

- marka pojazdu,

- nr nadwozia/rejestracji pojazdu,

- typ folii,

- nr oznakowania (zgodny z oznakowaniem na szybach i z numerem Świadectwa z badań),

- pieczęć i podpis zakładu wykonującego usługę.



Format tego zaświadczenia powinien być wielkości nadającej się do przechowania z innymi dokumentami samochodu (dowód rejestracyjny itp.)



Policjanci w czasie codziennej służby kontrolując pojazdy zwracają uwagę na wszystkie czynniki mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Do rozważnych kierowców zwracamy się z apelem aby poodklejali folię z szyb przednich bocznych i czołowych co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów po kontroli policyjnej. Za przyciemnianie szyb przednich bocznych i czołowej policjant zatrzyma dowód rejestracyjny oraz może nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł.


Podstawy prawne:

Rozporządzenie MTiGM z 1 kwietnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. nr 44, poz. 432)



Regulamin Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ nr 43 i 46


Pismo BW/720/2002 z dnia 22.04.2002 roku Instytut Szkła i Ceramiki Oddział Zamiejscowy w Krakowie.
Awatar użytkownika
grrruby
Nałogowiec
Posty: 837
Rejestracja: sob 19 lut 2011, 00:49:19
Lokalizacja: Gorlice/Rzeszów

#13

Post autor: grrruby »

czyli wynika z tego ze nie mozna, ale jak masz zaswiadczenie to mozesz se jezdzic hehe :P

nie zaglebialem sie dokladnie, trzeba by to przeanalizowac od poczatku do konca i obczaic te przepisy, chyba to zrobie jak bedzie mi sie nudzilo :P

P.S. miales racje z ta grzywna do 500zl ;)
GrzechuSuli
Nałogowiec
Posty: 637
Rejestracja: śr 31 sie 2011, 17:49:24
Lokalizacja: Radom/Warszawa

#14

Post autor: GrzechuSuli »

Dobrze, że chociaż tylko 100 PLN dostałem:) Zrobiłem już przegląd cząstkowy i pozostaje tylko jechać odebrać dowód:) A folia jak była tak jest :D
Moja biała perełka
viewtopic.php?t=22221
Awatar użytkownika
grrruby
Nałogowiec
Posty: 837
Rejestracja: sob 19 lut 2011, 00:49:19
Lokalizacja: Gorlice/Rzeszów

#15

Post autor: grrruby »

sprawdzali przepustowość światła? :)
młody
Nałogowiec
Posty: 864
Rejestracja: pn 11 kwie 2011, 21:46:51
Lokalizacja: sosnowiec

#16

Post autor: młody »

prawda jest taka, że każda szyba fabrycznie nie ma tych 100 % przepuszczalności światła, więc do tej granicy zgodnej z prawem niewiele brakuje ..
Awatar użytkownika
grrruby
Nałogowiec
Posty: 837
Rejestracja: sob 19 lut 2011, 00:49:19
Lokalizacja: Gorlice/Rzeszów

#17

Post autor: grrruby »

wiadome, a swoją drogą ciekawe ile ma fabryczna szybka :)
zulf
Berbeć
Posty: 43
Rejestracja: wt 29 lis 2011, 00:45:27
Lokalizacja: Rzeszów

#18

Post autor: zulf »

Z tego co ogladalem w tv na tvn turbo program uwaga pirat to fabryczne szyby mialy kolo 75% przepuszczalnosci a z folia w tamtym przypadku 30~ :P Nie jestem pewny co do tych liczb ale jakos tak to sie przedstawialo.
GrzechuSuli
Nałogowiec
Posty: 637
Rejestracja: śr 31 sie 2011, 17:49:24
Lokalizacja: Radom/Warszawa

#19

Post autor: GrzechuSuli »

Mi nie sprawdzali
Moja biała perełka
viewtopic.php?t=22221
Awatar użytkownika
Grzesieek
Moderator
Posty: 4501
Rejestracja: pn 26 kwie 2010, 15:55:44
Lokalizacja: Orneta

#20

Post autor: Grzesieek »

grrruby, podobno ma tyle, że praktycznie nie ma możliwości, żeby ją folią przyciemnić i zmieścić się w normach. Naklejenie nawet "przezroczystej" foli potrafi przekroczyć dopuszczalną wartość.
ODPOWIEDZ