baner poziomy_pasek strona_glownahistoriadane_techniczneeksploatacjaobslugawarsztatbudowamoja_hondalinki

Szukaj na stronieŚwiatła pozycyjne w przednich kierunkowskazach

Autorem tekstu jest nelq

Co będzie nam potrzebne:

 • 2x oprawka dwuwłóknowa
 • taśma izolacyjna i / lub osłonki termokurczliwe *
 • nożyk do tapet lub ostry scyzoryk
 • lutownica *
 • śrubokręt krzyżakowy.

dodatkowo do WERSJI A:

 • min. 70 cm kabla
 • 2x szybkozłączka * (jeżeli chcemy mieć możliwość szybkiego odłączenia świateł pozycyjnych w kierunkowskazach).

dodatkowo do WERSJI B:

 • min 4 m kabla
 • przełącznik dwu lub trójpozycyjny.

WERSJA A (na szybkozłączkach)

 1. Odkręcamy (1 śruba) i wyciągamy kierunkowskaz, odpinamy kostkę przy oprawce, wyciągamy oprawkę z klosza, ucinamy mocowanie kostki.

 2. W otworze klosza wycinamy za pomocą nożyka otwory tak, żeby pasowały do wypustek na oprawce dwuwłóknowej. Po tej operacji oprawkę po włożeniu przekręcamy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (czyli odwrotnie niż oryginalnie).

 3. Kable zielono-żółty i czarny z oprawki dwuwłóknowej łączymy z takimi samymi kolorami przy uciętym mocowaniu kostki za kloszem.

 4. Do kabla czerwono-czarnego z oprawki dwuwłókowej dokładamy ok. 25 cm kabla (u mnie czerwony) i na końcu mocujemy szybkozłączkę. (jeśli nie będziemy mocować szybkozłączek dokładamy ok. 35cm).
 5. Przeciągamy dołożony kabelek do komory silnika.

 6. Na końcu kolejnego, ok. 10 cm odcinka kabelka mocujemy drugą część szybkozłączki a drugi koniec (lub jeśli nie używamy szybkozłączek: koniec czerwonego kabla który wcześniej mocowaliśmy przy oprawce) mocujemy do czerwono-czarnego kabla prowadzącego do oryginalnego światła pozycyjnego.

 7. Sprawdzamy czy żarówka świeci prawidłowo i składamy wszystko w całość.

WERSJA B (z przełącznikiem):

pierwsze 3 kroki takie jak w WERSJI A:

 1. Ściągamy osłonę pod kierownicą, tą na której jest klapka od bezpieczników (mocowaną na 3 śruby).
 2. Wyciągamy zieloną kostkę znajdującą się zaraz nad bezpiecznikami.

 3. Podłączamy dodatkowy przewód pod niebiesko-biały przewód z kostki i drugi pod czerwono-czarny (jeżeli chcemy mieć możliwość włączania świateł automatycznie z pozycyjnymi). Ich położenie jest zaznaczone poniżej:

 4. Podłączamy nasze dodatkowe przewody z kostki do przełącznika. U mnie wyglądało to tak, w innym przełączniku musimy sprawdzić czy podłączenie jest takie samo:

 5. Czarny kabel przeciągamy do komory silnika i łączymy z czerwono-czarnymi przewodami z oprawek dwuwłóknowych. Ja kabel między światłami przeciągnąłem w profilu zamkniętym w pasie przednim.

Po takim podłączeniu, po przełączeniu przycisku w położenie "I" pozycyjne w kierunkowskazach włączają się razem ze zwykłymi pozycyjnymi po przekręceniu przełącznika przy kierownicy. Po przełączeniu przycisku w położenie "II" pozycyjne w kierunkowskazach świecą cały czas.

Źródło: http://honda-ds.pl

Copyright © Honda Civic 5 gen 2008, admin, idea & graphics by Molekss
Firefox Ubuntu.pl Gimpuj.info