baner poziomy_pasek strona_glownahistoriadane_techniczneeksploatacjaobslugawarsztatbudowamoja_hondalinki

Szukaj na stronie
Olej silnikowy
sprawdzanie / uzupełnianie / wymiana

Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego

Poziom oleju silnikowego sprawdza się po kilkunastu minutach od momentu wyłączenia silnika. Pozwoli to na spłyniecie oleju do miski olejowej silnika. Samochód powinien być zaparkowany na równym płaskim podłożu.

 1. Wyjąć wskaźnik olejowy gniazda oraz wytrzeć do sucha posługując się szmatką lub ręcznikiem papierowym.

 2. Włożyć całkowicie wskaźnik bagnetowy do gniazda.

 3. Ponownie wyjąć wskaźnik bagnetowy i odczytać poziom oleju w końcowej części wskaźnika. Prawidłowy poziom oleju powinien się mieścić pomiędzy znakami max i min wskaźnika. Uzupełnić olej, o ile jego poziom znajduje się poniżej znaku na wskaźniku, odpowiadającego minimum.

Uzupełnianie

W celu uzupełnienia stanu oleju w silniku należy odkręcić korek wlewu oleju znajdujący się w górnej części pokrywy zaworów. Wlać wymaganą ilość oleju i zakręcić korek. Korek ten podczas dokręcania powinien wydać więcej niżowa odgłosy „tyknięcia”. Uzupełniając olej należy zwrócić uwagę aby nie przekroczyć znaku, odpowiadającego poziomowi max na wskaźniku. Może to spowodować uszkodzenie silnika. Aby sprawdzić aktualny stan oleju należy odczekać kilka minut.

Zalecane gatunki oleju

Olej silnikowy stanowi główny czynnik wpływający na osiągi i trwałość silnika samochodu. Należy zawsze używać olejów typu premium, zawierających dodatki myjące.

Podczas doboru olejów należy posługiwać się poniższą tabelą:


*1: inne modele
*2: wyłącznie model 1,6 l

Należy zawsze stosować oleje, które posiadają oznaczenie SG lub SF Service wg. API. Jest to olej, którego stosowanie pozwala na obniżenie zużycia paliwa.

Dodatki

Silniki samochodu Honda Civic nie wymaga stosowania żadnych ekstra dodatków do oleju silnikowego ani do oleju przekładniowego. Stosowanie specjalnych dodatków do olejów nie podwyższy osiągów samochodu ani jego trwałości. Stosowanie takich dodatków zwiększy jedynie koszty eksploatacji.

Wymiana oleju i filtra

Wymianę oleju i filtra należy przeprowadzać zawsze w momencie uwzględniającym przebieg samochodu i okres eksploatacji. Wymagane informacje podano w tabeli przeglądów okresowych: Plan obsługi Hondy Civic W oleju silnikowym oraz w filtrze olejowym gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić silnik, o ile nie następuje regularna wymiana. Wymiana oleju i filtra wymaga posługiwania się specjalnymi narzędziami i dostępu do spodniej części samochodu. W celu wykonania tej obsługi samochód powinien zostać podniesiony na podnośniku.

OSTRZEŻENIE!
Ponawiane, przedłużone działanie oleju silnikowego na skórę ludzką może spowodować choroby nowotworowe skóry.
W przypadku zabrudzenia rąk zużytym olejem należy natychmiast umyć ręce mydłem o silnym działaniu.

 1. Uruchomić silnik, tak aby osiągnął normalną temperaturę pracy, a następnie wyłączyć.

  OSTRZEŻENIE!
  Rozgrzany olej, elementy rozgrzanego silnika i układu wydechowego mogą spowodować oparzenia.
  Zachować ostrożność i używać odzieży ochronnej podczas pracy w przedziale silnikowym pojazdu.

 2. Otworzyć maskę i odkręcić korek wlewu oleju. Odkręcić korek spustowy oleju znajdujący się w dolnej części silnika (w misce olejowej). Spuścić zużyty olej do odpowiedniego naczynia.


 3. Odkręcić filtr oleju i spuścić pozostały olej.
  Do odkręcania filtra przydatny jest specjalny klucz.


 4. Założyć nowy filtr oleju postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do filtra.
 5. Założyć nową podkładkę na korek spustowy (wkręcany w miskę olejową). Wkręcić korek spustowy oleju na miejsce. Dokręcić momentem 44 Nm (4,5 kGm).


 6. Napełnić silnik olejem w zalecanym gatunku.
  Wymagana objętość oleju podczas wymiany (wraz z filtrem):
  Model 1,6 l VTEC z dwoma wałkami rozrządu w głowicy – 4,0 l.
  Model 1,6 l z dwoma wałkami rozrządu w głowicy – 3,5 l.
  Inne modele – 3,3 l.
 7. Założyć korek wlewowy oleju. Uruchomić silnik. Lampka kontrolna ciśnienia oleju powinna zgasnąć w ciągu pięciu sekund. Jeśli lampka świeci się nadal, wyłączyć silnik sprawdzić, czy wszystkie czynności zostały wykonane właściwie.
 8. Po pracy silnika przez okres kilkunastu minut sprawdzić szczelność korka spustowego i filtra oleju.
 9. Wyłączyć silnik, odczekać kilkanaście minut, a następnie sprawdzić stan oleju. Jeśli konieczne, uzupełnić stan oleju odgórnego poziomu na wskaźniku (max).

UWAGA!
W przypadku dokonywania wymiany we własnym zakresie należy odpowiednio składować zużyty olej. Powinien być on umieszczony w zamkniętym pojemniku a następnie oddany do zakładu przerabiającego zużyty olej. Nie należy wyrzucać zużytego oleju do śmietnika ani też zanieczyszczać olejem środowiska.

Olej i filtr powinien być wymieniany co 10000 km lub co 6 miesięcy, w zależności od tego, który warunek zostanie spełniony wcześniej. W trudnych warunkach eksploatacji olej i filtr powinny być wymieniane co 5000 km przebiegu lub co 3 miesiące.

Copyright © Honda Civic 5 gen 2008, admin, idea & graphics by Molekss
Firefox Ubuntu.pl Gimpuj.info