baner poziomy_pasek strona_glownahistoriadane_techniczneeksploatacjaobslugawarsztatbudowamoja_hondalinki

Szukaj na stronie
Chip Tuning P06 i P28 - czyli PGMFI.ORG po polsku

Autorem tekstu jest Furious

Oficjalna strona PGMFI.ORG:
http://www.pgmfi.org/

Modyfikacje ECU opisze na przykładzie komputera OBD1 (P06, P28, P30) i programu Crome.

ETAP 1

Przygotowanie ECU

Będzie nam potrzebna stacja lutownicza (ewentualnie lutownica z cienką końcówka max 15W), odsysacz do cyny, program do edycji map (Crome), programator pamięci ROM (Willem), seryjna mapa, pamięć eprom 27C256 oraz inne podzespoły elektroniczne.

Dobra zaczynamy od ECU. Ściągamy pokrywę komputera, ukazuje nam się widok:

Honda jest na tyle miła ze pomaga nam zlokalizować miejsce na zewnętrzny eprom zaznaczając go przerywaną białą linią:

Po pierwsze musimy odessać cynę z miejsc w zaznaczonym obszarze, konkretnie pod układy oznaczone IC3, IC4, C51, C52, J1, R54.

Mniej więcej tak:

Honda była także na tyle miła ze oznaczyła na płycie głównej gdzie potrzebny jest jaki układ. Umieść układ 74HC373 w oznaczonym miejscu (lub 20 pinową podstawkę) i wlutuj je na miejsce. Zwróć uwagę na wcięcie w podstawce które musi się zgadzać z wcięciem oznaczonym na płycie. W R54 umieść opornik o wartości 1k. W miejscach oznaczonych C51 oraz C52 kondensatory ceramiczne w kształcie dysku 0,1uf 12V. Następnie 28-pinową podstawkę w miejsce oznaczone jako 27C256 (pamiętaj o wcięciu z jednej strony). W miejsce oznaczone J1 należy umieścić zworkę która będzie załączać zewnętrzny układ. Proponuje wlutować tam dwa piny, a do zwierania ich użyć zwykłej zworki używanej np. w dyskach twardych. Zwarcie zworki aktywuje nasz zewnętrzny układ 27C256, wyciągnięcie jej przywraca komputer do ustawień fabrycznych.

Mniej więcej tak to powinno wyglądać:

ETAP 2

Budujemy podstawową mapę.

Będzie nam potrzebny edytor map np. Crome, którego możecie pobrać tutaj:
crome1.2.zip
(hasło to: "pgmfi.org")

Podstawową sprawą tutaj jest zidetyfikowanie naszej mapy. Numer mapy jest wybity na MCU (mikrokontrolerze) w postaci M66207-317. Ostatnie 3 cyfry "317" to oznaczenie naszej mapy której szukamy pod linkiem powyżej w kolumnie ID. Sam MCU to duża kość powyżej obszaru gdzie przeprowadzamy modyfikacje ECU.

UWAGA!!
W żadnym wypadku nie modyfikuj seryjnych map zapłonu/paliwa jeśli nie masz o tym pojęcia!
Uszkodzisz sobie silnik i będzie płacz i zgrzytanie zębami!

Otwieramy Crome`a, naszą mape, przeprowadzamy na początek podstawowe modyfikacje naszej mapy (np. zmieniamy odcięcie czy moment załączania się VTECa). Przed zapisaniem wchodzimy w menu Plugins\Enhancements\Remove Checksum Routine i dopiero teraz zapisujemy mape.

Teraz bierzemy czysty układ 27C256 i wgrywamy tam przygotowaną mapę przy pomocy programatora (np. Willem).

Na koniec nie pozostaje nic innego jak wsadzić chip w podstawkę i jazda.

Jeśli przeczytałeś właśnie mój artykuł i chcesz się za to zabrać samemu, nie myśl ze wiesz już wszystko, to nawet nie jest wstęp głębiny PGMFI.ORG.

Jest naprawdę wiele, wiele rzeczy które powinieneś wiedzieć, większość jest opisanych na stronie: www.pgmfi.org, którą polecam.

Tym artykułem chciałem nakreślić tylko podstawy na czym to polega. Zachęcić do samodzielnego zgłębiania wiedzy i oczywiście dzielenia się nią z innymi.

Osoby obeznane już w temacie zachęcam do ewentualnych poprawek mojego tekstu (na PW) i oczywiście umieszczanie własnych wskazówek, instrukcji, relacji itp.

Jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania, problemy, niech założy nowy temat, będziemy je rozwiązywać publicznie a nie na GG czy PW.

Na zachętę mogę jeszcze dodać.... jeśli znane wam jest pudełeczko które nazywa się HONDATA… możesz wykonać je samemu w domowych zaciszu zaoszczędzając fure kasy, pgmfi.org daje możliwości na poziomie HONDATA S200, więc do dzieła

UWAGA!
Jeśli będziesz chciał wykonać powyższą modyfikacje, rób to na własną odpowiedzialność, jeśli coś uszkodzisz nie miej do mnie żadnych pretencji!

Pozdro
Furious

Żródło: http://www.civicklub.pl

Copyright © Honda Civic 5 gen 2008, admin, idea & graphics by Molekss
Firefox Ubuntu.pl Gimpuj.info