Podświetlenie zegarów LED, a równomierność podświetlenia.

Czyli jak to zrobić i się nie narobić.
adamstar1

Podświetlenie zegarów LED, a równomierność podświetlenia.

#1

Post autor: adamstar1 »

Wiele osób wymieniało już, lub zamierza wymienić podświetlenie tablicy zegarów z przepalających się żarówek na nowoczesne, oszczędne i bezawaryjne diody LED. Niestety takie rozwiązanie nie niesie za sobą samych korzyści. Jednym z najważniejszych problemów które dotyczą takiej operacji jest nierównomierne podświetlenie zegarów. Element ten może nie jest newralgiczny, ale może powodować u niektórych osób dyskomfort estetyczny i chęć powrotu do tradycyjnych żarówek.

Problemem przy zmianie podświetlenia zegarów nie jest kolor czy jasność świecenia diod. Ten element możemy dobrać według własnych upodobań i gustów. Prawdziwe wyzwanie przy zmianie podświetlenia stanowi równomierne i dokładne podświetlenie tablicy zegarów. Niestety nie jest to przeszkoda, którą możemy ominąć lub przeskoczyć w 5min bez większego wysiłku. Ze względu na charakterystykę świecenia diody nie uzyskamy równomiernego podświetlenia za pomocą 5-6 diod. Nawet najlepsze diody oferujące kąty świecenia w okolicach 120 stopni nie zapewnia nam zadowalającej równomierności podświetlenia. Jedynym sensownym wyjściem z tej sytuacji wydaje się być zwiększenie ilości diod użytych do podświetlenia. Odpowiednie zmniejszenie odległości dzielących poszczególne punkty montażu diod zapewni zmniejszenie efektu nierównomiernego podświetlenia. Niestety takie rozwiązanie generuje dodatkową liczbę diod wymaganych do podświetlenia. Stawia również przed nami takie wyzwanie jak montaż tych dodatkowych diod w miejscach które nie zostały do tego przewidziane.

Pomimo tych przeszkód jest to zadanie realizowalne i nie pochłaniające ogromnych kosztów. Jedynym czynnikiem który będzie trzeba zintensyfikować będzie wkład naszej pracy w uzyskanie upragnionego efektu. Materiały jakie będą potrzebne do wykonania tej operacji to:
- diody SMD PLCC (dowolny kolor, zależny od pożądanego efektu) – 25szt.
-rezystor 510 Ohm o mocy od 0,125-0,250W i tolerancji nie gorszej niż 5% - 25szt.
-diody 1N4148 (najlepiej produkcji Philips) -25szt.
-koszulka termokurczliwa o średnicy zewnętrznej 1-1,5mm - 3mb.
-przewód-linka o przekroju 0,4 – 5mb.
-lutownica, cyna i topnik

W pierwszej kolejności po zdemontowaniu tablicy zegarów należy wykręcić same zegary i uzyskać bezpośredni dostęp do białej obudowy. Oczywiście w miejscach gdzie były żarówki podświetlające tablice należy zamontować diody odpowiednio do tego spreparowane. Ze względu na napięcie robocze diody należy w szereg jej obwodu wlutować w/w rezystor 510 Ohm oraz diodę 1N4148 zgodnie kierunkiem diody świecącej LED. Następnie musimy wyznaczyć miejsca wokół zegarów gdzie będziemy chcieli zamontować diody. Odległości pomiędzy poszczególnymi diodami nie powinny przekraczać 1,5-2cm. Przy wskaźnikach poziomu paliwa i temperatury (wersja z obrotościomierzem) należy zastosować dla każdego z wskaźników po dwie diody (na górze i dole każdego z wskaźników). Diody najlepiej mocować do obudowy za pomocą kleju (np.: Kropelka). Wszystkie kable i nóżki diod/rezystorów jak i same diody/rezystory należy zaizolować za pomocą koszulek termokurczliwych. Diody należy zasilić z punktu zasilania podświetlenia zegarów (12V). Naturalnie należy przy wszystkich połączeniach zachować odpowiednią logikę połączeń i polaryzacji. Po sprawdzeniu działania całego układu podświetlenia należy zamontować zegary i sprawdzić ponownie działanie podświetlenia. W przypadku jakichkolwiek nierównomierności dokonać odpowiedniej korekty położenia/ilości diod.

Zdaje sobie sprawę że nie każdy jest w stanie wykonać takie podświetlenie. Wykonanie takiego podświetlenia wymaga podstawowych informacji z zakresu elektroniki, zdolności manualnych i chęci. Jednakże jest to tylko przedstawienie pomysłu i rozwiązania jakie zastosowałem w moim samochodzie i ma na celu naprowadzenie na temat, a nie wytoczenie ścisłej drogi do rozwiązania problemu nierównomiernego podświetlenia. Wszelkie modyfikacje i rozszerzenia mojego rozwiania są mile widziane i porządne.

Pozostaje mi już tylko podziękować za przeczytanie mojego opisu i życzyć powodzenia w wdrażaniu takiego lub podobnego rozwiązania.
radziok

#2

Post autor: radziok »

Po pierwsze

Obrazek

i po drugie
przenosze do "Zrób to sam"
Stoowa

#3

Post autor: Stoowa »

po co te 1N4148?? moze mnie ktos oswiecic ? :)
adamstar1

#4

Post autor: adamstar1 »

Stoowa pisze:po co te 1N4148?? moze mnie ktos oswiecic ? :)
Po pierwsze diody 1N4148 zabezpieczają diodę LED przed uszkodzeniem w przypadku podłączenia odwrotnej polaryzacji. Po drugie są to diody które znacznie szybciej reagują na wzrost napięcia przewodzenia i przez to dodatkowo zabezpieczają diodę LED.
Ostatnio zmieniony czw 19 mar 2009, 17:41:59 przez adamstar1, łącznie zmieniany 2 razy.
wafel107

#5

Post autor: wafel107 »

Zacznij od tego kiedy ci sie taka dioda spali i kiedy wystepuje odwrotna polaryzacja ................OMG :dots:
Stoowa

#6

Post autor: Stoowa »

tak tak... a Panowie widzieli kiedys matryce ledowe moze? zdecydowanie nie zabezpiecza sie kazdej diody led oddzielna dioda prostownicza...

adamstar1 pisze:Po pierwsze diody 1N4148 zabezpieczają diodę LED przed uszkodzeniem w przypadku podłączenia odwrotnej polaryzacji. Po drugie są to diody które znacznie szybciej reagują na wzrost napięcia przewodzenia i przez to dodatkowo zabezpieczają diodę LED.
:) kolego... przy napieciach panujacych w aucie led moze byc podlaczony odwrotnie i nic mu sie nie stanie.. poprostu nie bedzie swiecic... zabic go moze brak ograniczenia pradowego... no i jeszcze uderzenie pioruna w czasie burzy :)
o lie przyrosnie napiecie w aucie z uszkodzonym stabilizatorem?? no 2x ??
znaczy prad plynacy przez diode wyniesie nie 5mA tylko 10... nic jej nie bedzie... zaswieci jasniej...
wafel107 pisze:Zacznij od tego kiedy ci sie taka dioda spali i kiedy wystepuje odwrotna polaryzacja
??
to?
spalony led nie przewodzi pradu... w zadna strone...
adamstar1

#7

Post autor: adamstar1 »

Na pewno wyeliminowanie tej diody z układu nie będzie miało strategicznego znaczenia:) Jeżeli ktoś nie czuje takiej potrzeby to nie musi jej stosować.
Jednakże zastosowanie takiej diody dobezpiecza układ niezależnie od tego jakie są szanse na wystąpienie jakichkolwiek anomalii. Dodatkowo stosując tą diodę możemy sobie pozwolić na zmniejszenie wartości rezystora, a w efekcie zwiększenie prądu płynącego przez LED, co bezpośrednio wpływa na jasność świecenia LED.
Zacznij od tego kiedy ci sie taka dioda spali i kiedy wystepuje odwrotna polaryzacja
Dioda spali się w przypadku kiedy popłynie przez nią prąd większy niż jej maksymalny prąd pracy. Odwrotna polaryzacja występuje w momencie zamiany "+" z "-". W przypadku omawianej przez nas diody LED i zasiania około 12V odwrotne spolaryzowanie takiego układu nie grozi żadnymi konsekwencjami.
Stoowa pisze:tak tak... a Panowie widzieli kiedys matryce ledowe moze? zdecydowanie nie zabezpiecza sie kazdej diody led oddzielna dioda prostownicza...
Słuszna i prawdziwa uwaga. Nie zabezpiecza się bo to nie ma sensu. Martyce są sterowane z dedykowanego układu ich sterowania, który jest odpowiednio przygotowany do obsługi takiej matrycy.

Dodatkowo informuję że dodatkowa dioda 1N4148 nie musi być stosowana w układzie zasilania tego LED. Pełni ona jedynie funkcje zabezpieczenia parametrów pracy diody LED.
olbrajt

#8

Post autor: olbrajt »

ja przy swoich zegarach wstawiłem zwykłe zamienniki diodowe i dodatkowo 3 panele led i jestem zadowolony! świeci równomiernie zresztą sami oceńcie
a poza tym jak się kupuje gotowe elementy typu panel led lub zamiennik żaróweczki to już mają one wbudowany opornik które je zabezpiecza!

Obrazek
Obrazek
adamstar1

#9

Post autor: adamstar1 »

olbrajt pisze:ja przy swoich zegarach wstawiłem zwykłe zamienniki diodowe i dodatkowo 3 panele led
Naprawdę ładnie wyszło. Świetny pomysł z panelami, bo same zamienniki nie dają takiego efektu. Swoja drogą to w wersji zegarów bez obrotościomierza jest więcej miejsca i łatwiej jest założyć panele.
olbrajt

#10

Post autor: olbrajt »

myślę że w wersji z obrotkiem też by nie było problemu bo można zastosować takie cienkie panele na taśmie klejącej one mają grubość około 3 mm wiec luzik
przemasSs
Nałogowiec
Posty: 587
Rejestracja: wt 15 cze 2010, 17:07:15
Lokalizacja: Sierosławice(Kraków)

#11

Post autor: przemasSs »

nie chce zakladac nowego tematu wiec napisze tutaj.Sluchajcie wie ktos z was jak sprawic aby byly widoczne w nocy wskazowki licznika?? ma ktos z was tak zrobione???
,,Jadą chłopaki w Japońcach,nikt Ich nie dogoni bo kręcą do końca"
olbrajt

#12

Post autor: olbrajt »

przemasSs pisze:nie chce zakladac nowego tematu wiec napisze tutaj.Sluchajcie wie ktos z was jak sprawic aby byly widoczne w nocy wskazowki licznika?? ma ktos z was tak zrobione???
farba fluorescencyjna na wskazówki i dwie diody UV
przemasSs
Nałogowiec
Posty: 587
Rejestracja: wt 15 cze 2010, 17:07:15
Lokalizacja: Sierosławice(Kraków)

#13

Post autor: przemasSs »

Jest z tylu licznika miejsce zeby zamontowac te diody??? bo ja sie nie dopatrzylem, no chyba ze osobno montuje sie diody
,,Jadą chłopaki w Japońcach,nikt Ich nie dogoni bo kręcą do końca"
olbrajt

#14

Post autor: olbrajt »

przemasSs pisze:Jest z tylu licznika miejsce zeby zamontowac te diody??? bo ja sie nie dopatrzylem, no chyba ze osobno montuje sie diody
nie z tyłu a z przodu tak aby oświetlały wskazówki! bo w V genie wskazówki są oświetlone a nie podświetlone od dołu, należy wykonać otwory w narożnikach w takich miejscach aby nie było ich widac podczas użytkowania i wkleić najlepiej na klej termiczny!
przemasSs
Nałogowiec
Posty: 587
Rejestracja: wt 15 cze 2010, 17:07:15
Lokalizacja: Sierosławice(Kraków)

#15

Post autor: przemasSs »

rozumiem, dzieki wielkie :]
,,Jadą chłopaki w Japońcach,nikt Ich nie dogoni bo kręcą do końca"
Tiger
Forumowy As
Posty: 151
Rejestracja: pn 29 cze 2009, 21:32:39
Lokalizacja: Łódź

#16

Post autor: Tiger »

olbrajt pisze:ja przy swoich zegarach wstawiłem zwykłe zamienniki diodowe i dodatkowo 3 panele led i jestem zadowolony! świeci równomiernie zresztą sami oceńcie
a poza tym jak się kupuje gotowe elementy typu panel led lub zamiennik żaróweczki to już mają one wbudowany opornik które je zabezpiecza!

[url=http://img211.imageshack.us/img211/8361/znaczekkierownicang8.jpg]Obrazek[/URL]
[url=http://img211.imageshack.us/img211/znaczekkierownicang8.jpg/1/w1600.png]Obrazek[/URL]


Refoto pls jak mozna :) bo wlasnie sie za to biore :)
Do you ever question your life?
Do you ever wonder why?
Do you ever see in your dreams...
Obrazek
Bado

#17

Post autor: Bado »

Ja do swoich zegarów kupiłem metr taśmy ledowej samoprzylepnej za niecałe 10zł. Oczywiście całej taśmy nie wsadziłem lecz kawałek a efekt jest niesamowity a do tego tarcze są podświetlone równomiernie. A ze wskazówkami miałem problem ponieważ była niedziela i jedynie mogłem polecieć do obi po spray fluorescencyjny. Postanowiłem więc wymieszać klej do drewna z pisakiem do podkreślania. Plusem jest łatwe usuwanie farbki ze wskazówek jeżeli się kolor znudzi. Wystarczy zerwać.
Pierwsza fotka jeszcze ze starym kolorem wskazówek.
Obrazek
A tu nowy kolor wskazówek. Zegary rozebrane z powodu rozwijania i ponownego nawijania wskaźnika paliwa.
Obrazek
Fotki robione telefonem dlatego tak razi po oczach.
Rzu
Forumowy As
Posty: 177
Rejestracja: czw 10 gru 2009, 20:24:13
Lokalizacja: inąd

#18

Post autor: Rzu »

Nie wali w nocy po oczach? Albo nie odbija się za bardzo w przedniej szybie? Da się w ogóle podłączyć dimmer pod te tasiemki ledowe? ;)
Awatar użytkownika
Walnuts.inc
Nałogowiec
Posty: 896
Rejestracja: pn 28 mar 2011, 09:31:31
Lokalizacja: Opolskie

#19

Post autor: Walnuts.inc »

Dimmer i ledy nie będą działać, albo inaczej nie wiem jak zachowają się ledy jak będą miały zmniejszone napięcie.
Cry "Havoc!" and let slip the dogs of war.
ryba21
Żółtodziób
Posty: 6
Rejestracja: pn 07 lut 2011, 12:43:00
Lokalizacja: Sopot

#20

Post autor: ryba21 »

To może się wypowiem. Mam zainstalowane taśmy ledowe SMD, i orginalny dimmer nie działał nie wiem czy coś źle podłączałem czy jak ale nie działał, ale zrobiłem dimmer homemade według jakiegoś poradnika i działa wyśmienicie, diody bardzo dobrze na to reagują.
Wieczorem mogę porobić fotki jak to wygląda i trochę pogrzebie to znajdę to może znajde instrukcje do tego dimmera.
Pozdrawiam

pierwsze i ostatnie zdjęcie to filmiki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
dimmer zrobiony według tej instrukcji:
http://www.civicklub.pl/forum/showthread.php?15298-Jak-zrobi%E6-samemu-Dimmer-i-jak-pod%B3%B1czy%E6
Jak widać na foto mam jeszcze zamontowany kawałek czerwonej taśmy SMD na czerwonym polu. Taśmy odgrodziłem kawałkiem wklejonej blaszki żeby kolory się nie mieszały

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ