Akumulator do bagaźnika?

Problemy z prądem.
perla2267
Berbeć
Posty: 25
Rejestracja: ndz 26 lip 2009, 10:19:39
Lokalizacja: tarnobrzeg

Akumulator do bagaźnika?

#1

Post autor: perla2267 »

Robię lekkiego wire tuck-a i mam pytanie przenoszę akumulator do bagażnika ale nie wiem jaki przekrój wykorzystać. Kupiłem 1x25 ale chyba go wymienię bo wydaje mi się za cienki. Ten przewód będzie szedł do rozrusznika a do rozrusznika będzie przyczepiony drugi który będzie wracał do skrzynki bezpieczników. Powiedźcie jakiej grubości kupić.
BartekGib
Nałogowiec
Posty: 780
Rejestracja: pt 14 gru 2012, 00:11:12
Lokalizacja: WWA Bemowo

#2

Post autor: BartekGib »

Spójrz na oryginał jakiej jest grubości i dodaj do tego trochę. Mi się wydaje, że 25 mm to jednak zbyt mało. Będą spadki napięcia. Zresztą - w tej kwestii chyba raczej lepiej kupić grubszy kabel bo nie zaszkodzi.

Ale jak dla mnie - wymień ten kabel. No i pamiętaj że długość kabla też powoduje jakieś spadki jego parametrów przewodzenia. Stąd skoro prowadzisz ten kabel aż z bagażnika to dodaj do tego trochę grubości.
A&B pisze:If you don't play you'll never win.
tsunami
Obeznany
Posty: 145
Rejestracja: czw 03 maja 2012, 10:21:40
Lokalizacja: Krakow

#3

Post autor: tsunami »

BartekGib dobrze mowi, niema co oszczedzac na przekroju tego nigdy nie zawiele.Ja bym dal 35 i mysle ze wystarczy spokojnie.
Hakier
Nałogowiec
Posty: 865
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 09:36:16
Lokalizacja: Nowy Korczyn

#4

Post autor: Hakier »

przecież da się to bardzo łatwo policzyć potrzebujesz tylko takich parametrów jak moc rozrusznika w watach, z tego wyliczasz pobór prądu w amperach, szukasz gdzieś na necie jakie obciążenie znosi przewód o przekroju 1mm2 i masz już wszystko. spadkiem mocy na kablu się nie przejmuj, nie jest to zbyt istotny parametr, w końcu tego kabla nie będą 2 kilometry.

załóżmy że rozrusznik nie ciągnie więcej jak 1kW to masz tak: 1000W/12V=83,3A

dla przewodu miedzianego o ile się nie mylę to bezpieczny prąd to jakieś 6A na 1mm2

83A/6A=13,8mm2

czyli o ile się nie mylę do pociągnięcia rozrusznika o mocy 1kW wystarczy kabel o przekroju 13,8mm ;)

tak na szybko jeszcze wyliczenia do rozrusznika o mocy 1,5kW
125A/6A=20,8mm2

ps. jeśli się mylę poprawcie mnie bo sam tego jestem ciekaw :)
HEG8
Berbeć
Posty: 25
Rejestracja: śr 10 lis 2010, 18:22:53
Lokalizacja: Włocławek

#5

Post autor: HEG8 »

Ja u siebie mam aku w bagażniku przy samej burcie a zastosowałem kabel od BMW E36 (fabrycznie aku ma w bagazniku), tylko nie pamiętam jakiej jest średnicy, spadków napięcia, przegrzewania, rozładowywania i problemów z odpalaniem nie mam żadnych... ;), Jedyny problem powstał podczas zwarcia z mojej winy, w połowie kabla był bezpiecznik wlutowany, przepalił się, nie wiedziałem o tym i przyczyny braku prądu szukałem dobre 3 godziny... :D
ODPOWIEDZ