podświetlenie zegarów by maciej29

Czyli jak to zrobić i się nie narobić.
Awatar użytkownika
tdoman27
Berbeć
Posty: 24
Rejestracja: pt 12 sie 2011, 13:33:55
Lokalizacja: Damnica

#41

Post autor: tdoman27 »

Znalazł ktoś sposób na przyciemnienie zegarów gdy są tam taśmy led? Faktycznie odbija się od szyby i razi w oczy


Rozwiązałem problem potencjometrem
Pawelll
Forumowy As
Posty: 168
Rejestracja: śr 11 kwie 2012, 15:26:46
Lokalizacja: kg

Re: podświetlenie zegarów by maciej29

#42

Post autor: Pawelll »

Sory za odświeżenie tematu ale na tarczy oprócz tych czarnych smug które zmywamy zmywaczem do paznokci, jest taka jakby niebieska taśma ją też zmyć czy ona ma zostać ?? Chcę uzyskać taki efekt jak Kobriii
Pawelll
Forumowy As
Posty: 168
Rejestracja: śr 11 kwie 2012, 15:26:46
Lokalizacja: kg

#43

Post autor: Pawelll »

Pomoże ktoś bo musze szybko poskładać zegary ;/
Rzu
Forumowy As
Posty: 177
Rejestracja: czw 10 gru 2009, 20:24:13
Lokalizacja: inąd

#44

Post autor: Rzu »

Tak jak napisał tam Kobrii, niebieską warstwę też zmywasz :)
miron89
Żółtodziób
Posty: 6
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 15:32:24
Lokalizacja: Opole

#45

Post autor: miron89 »

Hm a ja myslalem o zrobieniu takiego czegos:

1) kupic na alledrogo zwykle biale tarcze
2) zmyc z licznikow to 'przyciemnienie' z tylu
3) zamienic zwykle zarowki na biale diody
4) wskazowke pomalowac na fluorescencyjny dowolny kolor (u mnie niebieski)

Jak myslicie, wygladalo by to w miare ciekawie? chodzilo by mi o osiagniecie takiego efektu 'czystych' nowoczesnych cyfrowych licznikow, tak zeby cala biala tarcza byla ladnie podswietlona rownomiernie, no i gustowna niebieska wskazoweczka :D Nosze sie z tym zamiarem od dluzszego czasu i caly czas sie zastanwiam czy to dobra opcja. Te biale tarcze na alledrogo to koszt ok 50zl.
Z poczatku chcialem sobie zrobic takie niebieskie podswieltenie jak na wielu fotach w temacie, ale nie do konca mi sie jednak podoba efekt. Dlatego zastanwiam sie jakby wygladal moj pomysl w praktyce...No i czy nie bedzie to zbyt jasno swiecic?
woocash
Pełnoprawny User
Posty: 63
Rejestracja: sob 17 mar 2012, 13:18:57
Lokalizacja: Tychy

#46

Post autor: woocash »

zawsze możesz zamówić sobie tarcze grawerowane na www.moman.pl mało kto to ma a efekt wg mnie bardzo fajny
miron89
Żółtodziób
Posty: 6
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 15:32:24
Lokalizacja: Opole

#47

Post autor: miron89 »

no powiem ci ze faktycznie fajny efekt..ale bardziej mi sie podobaja te tarcze z fabrycznym wzorem, te drugie sa takie...dziwne;p ale fajna opcja w kazdym razie, a za ta cene to juz w ogole :D mozliwe ze sie skusze...jeszcze musze pomyslec
woocash
Pełnoprawny User
Posty: 63
Rejestracja: sob 17 mar 2012, 13:18:57
Lokalizacja: Tychy

#48

Post autor: woocash »

z tego co się orientuję to jak kiedyś rozmawiałem z kimś z Moman-a to są w stanie zrobić tarcze grawerowane wg indywidualnego wzoru
miron89
Żółtodziób
Posty: 6
Rejestracja: sob 23 cze 2012, 15:32:24
Lokalizacja: Opole

#49

Post autor: miron89 »

taak, maja nawet to na stronie napisane, ale takie tarcze razem z zaprojektowaniem i wykonaniem kosztuja 300zl...A jesli samemu je zaprojektujesz w jakims tam podanym przez nich programime to za samo wykonanie tarcz biora 100zl
Awatar użytkownika
Piecho
Forumowy As
Posty: 152
Rejestracja: śr 14 maja 2014, 23:22:14
Lokalizacja: Rypin/Olsztyn

#50

Post autor: Piecho »

Ktoś mógłby wrzucić zdjęcia jak wygląda seryjny filtr który powoduje, że żarówki z przeźroczystą bańką dają delikatne, biało-niebieskawe światło? Wiem, że we wnętrzu na T5 siedzą kapturki, a jak w zegarach?

Co zrobić, jeśli chcę przywrócić serię? Poszukać niebieskich kapturków na licznikowe żarówki czy macie inny pomysł?
barnie
Pełnoprawny User
Posty: 52
Rejestracja: sob 07 sie 2010, 21:15:23
Lokalizacja: Sierpc

#51

Post autor: barnie »

Z tymi niebieskimi kapturkami, jest taki problem, że ze starości lubią się przyczepić do żaróweczek i przy próbie zdjęcia - oderwania po prostu pękają. Nie wiem, czy nie łatwiej byłoby kupić nowe żarówki i poszukać gdzieś oddzielnych kapturków.
Awatar użytkownika
Drix
Natchniony
Posty: 1957
Rejestracja: pn 23 cze 2014, 22:19:12
Lokalizacja: Kraśnik / Lublin
Wiek: 29

#52

Post autor: Drix »

Moze mi ktos powiedziec jaki jest typ oprawki na zarowki , w zegarach do podswietlania?
B8.5D??
Emeref
Berbeć
Posty: 43
Rejestracja: wt 13 sie 2013, 17:01:47
Lokalizacja: Brzeg
Wiek: 33

#53

Post autor: Emeref »

Drix pisze:Moze mi ktos powiedziec jaki jest typ oprawki na zarowki , w zegarach do podswietlania?
B8.5D??
T5/R5

Ja zastosowałem w takich cokołach jak te z linku.
Awatar użytkownika
Drix
Natchniony
Posty: 1957
Rejestracja: pn 23 cze 2014, 22:19:12
Lokalizacja: Kraśnik / Lublin
Wiek: 29

#54

Post autor: Drix »

Emeref pisze:
Drix pisze:Moze mi ktos powiedziec jaki jest typ oprawki na zarowki , w zegarach do podswietlania?
B8.5D??
T5/R5

Ja zastosowałem w takich cokołach jak te z linku.
Też się nad nimi zastanawiałem. Tylko pytanie czy bez problemu weszły w oprawki? ładnie oświetlają zegary?
Gdy przymierzyłem za mały, ledowy zamiennik z oprawką B8.3D to zegary były bardzo ładnie, równomiernie, jasno oświetlone.
Z kolei gdy włożysz T5/R5 w oprawkę, to sam led (chyba) będzie zbyt blisko tarczy przez co będzie gorzej oświetlony??
Emeref
Berbeć
Posty: 43
Rejestracja: wt 13 sie 2013, 17:01:47
Lokalizacja: Brzeg
Wiek: 33

#55

Post autor: Emeref »

Hmmm, w zasadzie to zegary oświetlają równomiernie :) No powiedzmy że są dwa nieznacznie jaśniejsze punkty, jednak wcale to nie przeszkadza. Bardzo podoba mi się natomiast "sposób" w jaki te diody oświetlają zegary temperatury i paliwa :)
Co do cokołów, to wchodzą bez problemów - trochę na wcisk, dzięki czemu są stabilnie osadzone, o wiele stabilniej niż standardowe żarówki.

PS.
Diody z linku - czyli wykonane w technologii SMD mają szeroki kąt świecenia i dają bardziej rozproszone światło niż zwykłe LED'y, które to świecą praktycznie punktowo.
Awatar użytkownika
Drix
Natchniony
Posty: 1957
Rejestracja: pn 23 cze 2014, 22:19:12
Lokalizacja: Kraśnik / Lublin
Wiek: 29

#56

Post autor: Drix »

Okej. Wszystko juz wiem :) dzieki
Z tym, ze zdazylem, na ryzyko zamowic diody wlasnie w oparciu o technologie SMD w oprawce b8.5d no i zobaczymy czy trafilem z oprawka, czy nie.
Jak nie wypali to kupie T5.
Emeref
Berbeć
Posty: 43
Rejestracja: wt 13 sie 2013, 17:01:47
Lokalizacja: Brzeg
Wiek: 33

#57

Post autor: Emeref »

No i gitara :) Jak zamontujesz, daj znać jak wyszło :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Drix
Natchniony
Posty: 1957
Rejestracja: pn 23 cze 2014, 22:19:12
Lokalizacja: Kraśnik / Lublin
Wiek: 29

#58

Post autor: Drix »

Oprawki B8.5D okazały się wielkością okej, tylko problem był, żeby je zakotwiczyć.
Dlatego dokonałem przeróbki. Odlutowałem smd od oprawek b8.5d po czym przylutowałem do oryginalnych oprawek.
Efekt jak najbardziej zadowalający. Jest tylko jeden minus. Nie wiem dlaczego ale 120 km/h jest bardzo słabo oświetlone. Zastanawiam się, czy właśnie na wysokości 120--140 km/h nie zmyć farby z tarczy (na zdjęciu tego nie widać, lecz w rzeczywistości jest słabo).
A tak to wygląda:
Obrazek
Obrazek
Artur7723
Berbeć
Posty: 32
Rejestracja: sob 14 lut 2015, 13:01:02
Lokalizacja: Łowicz

#59

Post autor: Artur7723 »

Sorki ze odswiezam :) czytam troche o tych oswietleniach i inni pisza o tych tasmach led SMD a inni o diodach i moje pytanie co jest lepszym i prostszym rozwiazaniem ? :)
matik123
Forumowy As
Posty: 189
Rejestracja: wt 07 maja 2013, 14:05:31
Lokalizacja: Kutno

#60

Post autor: matik123 »

Najprostszym i najlepszym rozwiazaniem jest zwykla zarowka, a w zaleznosci jaki chcesz kolor taka kupisz lub pomalujesz farba do szkla/witrazy.
ODPOWIEDZ