Dolot powietrza ze zderzaka

Czyli jak to zrobić i się nie narobić.
Awatar użytkownika
K23
Natchniony
Posty: 2807
Rejestracja: sob 06 mar 2010, 22:31:31
Lokalizacja: A co Cie to?
Wiek: 23
Kontakt:

Dolot powietrza ze zderzaka

#1

Post autor: K23 »

Witam!

Prosta modyfikacja, praktycznie banalna, ale może komuś kiedyś przyda się moja opowieść. Nie jestem za stożkiem w samochodzie którym robię około tysiąca kilometrów na miesiąc, także postanowiłem zrobić tzw. CAI do seryjnego filtra powietrza.

Potrzebne będą:
- wkrętak gwiazdkowy
- klucz 11
- rura aluminiowa wentylacyjna (taka jak do kociołków, czy piecyków gazowych w domach), ja użyłem 80mm, ale lepsza będzie węższa. Zapłaciłem za nią 14,74 zł. (starczy na zrobienie tego w trzech samochodach)

A więc najpierw naszym celem jest wywalenie tego czarnego plastikowego ustrojstwa (zwanego rezonatorem), które widać na zdjęciu poniżej (ta fajka za lampą i puszka pod lampą :) ):

Obrazek

Aby to zrobić trzeba się nagimnastykować odrobinkę. Odkręcić sobie nadkole (prawe oczywiście), nie trzeba zdejmować, wystarczy śrubki w przedniej części i zdjąć zderzak przedni. Zderzak trzyma się na śrubkach pod maską, w nadkolu i pod spodem.
Po zdjęciu zderzaka zabieramy się za demontaż rezonatora. Ściągamy fajkę u góry pod maską i odkręcamy ustrojstwo od spodu. Przydadzą się zwinne ręce i nie za duży klucz, ja np. używałem nasadowego dość sporego z grzechotką i nie było łatwo.
Jeśli się uda, to widzimy coś takiego:
Obrazek
I na trawce obok coś takiego:
Obrazek

Już jest git! :king:

Teraz bierzemy się za naszą alu rurę. Ja użyłem średnicy 80 mm, bo taką znalazłem najwęższą i w sklepie wydawała się ok, ale sądzę, że np 60 mm by była idealna. Tą żeby ładnie dopasować do seryjnej puszki z filtrem trzeba było troszkę poprzyginać, podobnie w zderzaku, trzeba ją przygiąć, bo nie mieści się przy pasie przednim.

Odcinamy kawałek rury, formujemy, oczywiście tak żeby powietrzu było jak najłatwiej, a więc nie robimy 18 zgięć i nie formujemy rury w kształt korkociągu. Ja uformowaną rurę złapałem sobie trytytką do miejsca gdzie przykręcony był czarny klamot który chwilę wcześniej wyleciał, wygląda to tak:
Obrazek
Wydaje się być stabilne. Dodatkowo zdjąłem obudowę filtra, wciągnąłem lekko rurę na jakieś 2-3cm. rozciąłem i poprzyginałem tak, aby nie wyjechała w dół.

Teraz rzeźbimy zderzak.
Raz:
Obrazek
I dwa:
Obrazek

Jeśli ktoś ma popękany zderzak, to radzę uważać, po wycięciu tych dwóch prostokącików mój zderzak stracił na sztywności ewidentnie. Po wszystkim zakładamy zderzak, dokręcamy nadkola i wszystko powinno grać :cool2:

Moje odczucia. Czy zyskał na dynamice? Nie wiem, pewnie tyle samo co na masie, wypadł rezonator co waży odrobinkę, to i koni pewnie przybyło z 0,5KM hehe ;) Może czuję większą dynamikę, odrobinę fajniej się zbiera autko, ale to może podświadomość...
Ciekawszy za to jest dźwięk. Ja widzę różnicę, tak 3-3,3k RPM zaczyna być przyjemny lekko basowy pomruk. Ale jest to zmiana, której nie zauważył mój brat i raczej jeśli zależy Wam na robieniu szału to też nie zadziała ;) Ja to słyszę i Wy usłyszycie, ale ktoś "trzeci" raczej nie zauważy "tuningowego rasowego brzmienia". Fajnie słychać to przy otwartych szybach, przy zamkniętych słabiej.

No i jeszcze jeden plusik, ładniej pod maską:
Obrazek

Mam tylko drobne obawy co do tego podczas deszczu. Po przyjeździe do domu z myjni, widzę że w rurce w zderzaku jest woda, nie wiem jak to się będzie zachowywało podczas jazdy w deszczu pod wiatr :dontgetit: Na zimę chyba konieczny jest powrót do rezonatora i ja to zrobię na pewno, bo jak wyhaczy się zaspę, to Hondzie może tchu zabraknąć ;)

Taka bzdura w sumie, ale może komuś się przyda, ja jak się za to chciałem zabrać, to nie widziałem nigdzie takiej historyjki, a więc teraz już jest:) Co do fotek to się z bratem nie przykładaliśmy zbytnio, ciemno się robiło, komary ciachały, więc nie było czasu... :bangin: Pozdro!
Awatar użytkownika
Drix
Natchniony
Posty: 1957
Rejestracja: pn 23 cze 2014, 22:19:12
Lokalizacja: Kraśnik / Lublin
Wiek: 29

#2

Post autor: Drix »

Najpierw proszę o złotą łopate, a potem o reup fotek? :D
Awatar użytkownika
Electrolit
Podwójny As
Posty: 261
Rejestracja: wt 13 sie 2013, 17:37:53
Lokalizacja: łódzkie

#3

Post autor: Electrolit »

Temat jest w sumie wiecznie żywy :gossip:
ODPOWIEDZ