Przygotowanie ECU pod datalogging

Czyli jak to zrobić i się nie narobić.
Awatar użytkownika
pit
Potrójny As
Posty: 324
Rejestracja: wt 14 kwie 2009, 19:24:09
Lokalizacja: Lublin/Piaski

#21

Post autor: pit »

no tak, ale czy da się to połączyć..

Bo przecież do RTP wystarczy właśnie ten układ i za pomocą tego właśnie gniazda CN2 programujemy...

A Dataloging też robimy tym samy gniazdem..

Chodzi mi o to aby zbierać info odnośnie silnika móc przerobić i wgrać..
Pecado
Natchniony
Posty: 1663
Rejestracja: pt 15 cze 2007, 20:34:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#22

Post autor: Pecado »

RTP nie robimy za pomoca gniazda CN2. Przynajmniej nie tego do datalogu. nie bawiełm sie co prawda RTP, ale patrzac na ten schemat widać, ze wkłada sie to urzadzenie do miejsca gdzie normalnie wkłada sie kosc Eprom, a nie podłaczasz tego do gniazda CN2 w ECU.
Awatar użytkownika
pit
Potrójny As
Posty: 324
Rejestracja: wt 14 kwie 2009, 19:24:09
Lokalizacja: Lublin/Piaski

#23

Post autor: pit »

no tak, ale żeby co kolwiek wgrać to chyba trzeba jakoś się podpiąć pod ECU i to właśnie chyba dzięki gniazdu CN2,
No bo ten układ dodatkowy słyży do programowania bez konieczności posiadania Programatora czyli jakimś cudem te dane trzeba przesłać i według mnie robimy to dzięki gniazdku CN2
Pecado
Natchniony
Posty: 1663
Rejestracja: pt 15 cze 2007, 20:34:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#24

Post autor: Pecado »

Tak, ale gniazdku CN2 na tej płytce (która wkłada sie w miejsce kosci), a nie CN2 na płycie ECU. Do dataloggingu słuzy CN2 na ECU a nie na podstawce z NVRAMem
Awatar użytkownika
pit
Potrójny As
Posty: 324
Rejestracja: wt 14 kwie 2009, 19:24:09
Lokalizacja: Lublin/Piaski

#25

Post autor: pit »

http://web.archive.org/web/200510170019 ... RtpInstall
Schemat instalacji RTP board

O tym co mówiłem wcześniej wnioskuję po tym artykule
http://web.archive.org/web/200510162345 ... ataLogging

dokładny opis gniazda CN2 w ECU
http://web.archive.org/web/200510290757 ... ry/OBD1CN2


a tutaj z kolei Przeróbka seryjnego USB
http://web.archive.org/web/200512310350 ... lConverter
Pecado
Natchniony
Posty: 1663
Rejestracja: pt 15 cze 2007, 20:34:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#26

Post autor: Pecado »

Wszystko sie zgadza. Do RTP inny CN2 a do datalogu inny, w czym rzecz? Bo juz nie bardzo wiem o co Ci chodzi ? :)
Awatar użytkownika
pit
Potrójny As
Posty: 324
Rejestracja: wt 14 kwie 2009, 19:24:09
Lokalizacja: Lublin/Piaski

#27

Post autor: pit »

no to ok, czy do RTP odpinam tą wtyczkę co jest na tej dodatkowej płytce i wgrywam ?? tak..??
a Dataloging robię z gniazdka CN2 na Płytce ECU>>??
Pecado
Natchniony
Posty: 1663
Rejestracja: pt 15 cze 2007, 20:34:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#28

Post autor: Pecado »

To ja moze odpowiem pełnym zdaniem, zeby nie było niedomowien i watpliwosci.
Do strojenia uzywasz programu do edycji map (paliwa i zapłonu) np Crome. W crome jest opcja RTP, w której definiujesz komunikacje po odpowiednim porcie ( zazwyczaj COM). Port ten w sytemie musisz połaczyć fizycznie z gniazdem CN2 na tej płytce i uruchomic poprawna komunikacje(za pomoca od[powiednio spreparowanego kabla/przejsciówki). dzieki temu zmieniajac parametry w Crome, sa one wysyłane na biezaco do pamieci, która jest w układzie wpietym do Ecu. W tej sytuacji ECu zczytuje sobie na biezaco informacje jakie zmieniasz w crome i wysyłasz do kosci. innymi słowy, na biezaco modyfikujesz mape paliwa/zapłonu. Dlatego nazywa sie to RTP (real time programming). To jedno połacznie fizyczne (kablem) ECU z PC.

Z drugiej strony, aby zmieniac te parametry musisz wiedzieć czy zmieniasz je poprawnie, uzywasz odczytów AFR, z podłaczonej szerokopasmowej sondy lambda. AFR (czyli stosunek powietrza do paliwa w mieszance) informuje Cie czy mapa jest poprawna. W tym celu podłaczasz komunikacje z ECU do laptopa za pomoca złacza CN2 w ECU, gdzie przez przejsciówki wpinasz do innego portu COM (lub USB emulujacego taki port).
W tym celu uzywasz drugiego/innego kabla do połaczenia ECU z PC.

Na sam koniec poprawnie spreparowana mapę nagrywasz programatorem kosc, nijako na stałe i wyjmujesz te przejsciówke z NVRAMem, a w jej miejsce wkładasz nagraną kosc. Skrecasz ECU i odłaczasz wszystkie kable.

Mozna też uzywać do zczytywania danych (dataloggingu) z ECU wtyczki, która jest obok tej do samodiagnostyki. Ale nigdy nie uzywałem takiego rozwiazania.
Awatar użytkownika
pit
Potrójny As
Posty: 324
Rejestracja: wt 14 kwie 2009, 19:24:09
Lokalizacja: Lublin/Piaski

#29

Post autor: pit »

aha, no teraz trochę więcej rozumiem...
Wielkie dzięki :browarek1:
glibo

#30

Post autor: glibo »

Niektóre programy, jak np FreeLog wymagają do poprawnej transmisji danych po złaczu RS232 (COM) jeszcze jednej modyfikacji. Nalezy wylutować rezystor oznaczony symbolem J12
(wylutowuje jedną nóżkę w celu przerwania obwodu. W razie czego druga jest przylutowana i element nie ulega zagubieniu)
a czy po wylutowaniu tego rezystora nie bedzie negatywnych skutkow podczas normalnej jazdy?
Pecado
Natchniony
Posty: 1663
Rejestracja: pt 15 cze 2007, 20:34:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#31

Post autor: Pecado »

nie, nie bedzie
glibo

#32

Post autor: glibo »

wyskakuje mi taki blad we freelogu
Obrazek
wie ktos od czego?
a gdy uzywam ecucontrol to dziwne parametry wyswietla(zamiast obrotomierza dziala czujnik temp itp)
Pecado
Natchniony
Posty: 1663
Rejestracja: pt 15 cze 2007, 20:34:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#33

Post autor: Pecado »

jakiego kabla uzywasz do komunikacji ECU - PC ?
glibo

#34

Post autor: glibo »

nokia dku5 na Prolificu
czy lepiej kupic cos takiego?http://allegro.pl/adapter-przejsciowka- ... 16194.html
Pecado
Natchniony
Posty: 1663
Rejestracja: pt 15 cze 2007, 20:34:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#35

Post autor: Pecado »

do tego kabla bedzies zjeszcze potzrebowal przejsciówki RS232 - TTL, do nabycia na allegro lub w modelarskich.
ja własnie uzywałem tego rozwiazania i działało wszystko.
glibo

#36

Post autor: glibo »

czyli jaki zestaw najlepiej kupic by polaczyc pc(usb) -ecu? (linki z allegro bardzo mile widziane) :thumbsup:
Pecado
Natchniony
Posty: 1663
Rejestracja: pt 15 cze 2007, 20:34:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#37

Post autor: Pecado »

USB -COM : http://allegro.pl/przejsciowka-adapter- ... 67433.html

COM - TTL : http://allegro.pl/interfejs-rs232-ttl-k ... 88790.html

to tego kabel czterozyłowy TTL (niektóre od CD do karty dziwiekowej miały cztery kable). Ale mozna spokojnie zrobic samemu takie cos.
glibo

#38

Post autor: glibo »

Pecado a w tym konwenterze jak podlaczysz wszystko (gnd,txd,rxd) to zapalala ci sie dioda?a jak podmieniles txd i rxd to gasla?
Pecado
Natchniony
Posty: 1663
Rejestracja: pt 15 cze 2007, 20:34:35
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#39

Post autor: Pecado »

Podczas normalnej pracy z pewnościa sie świeciła. Ale czy po zamianie gasła to juz niestety nie pamietam
pawelel

#40

Post autor: pawelel »

Czy za pomocą tego adaptera i tego interfejsu da się podłączy laptopka pod ECU?? Jak tak to jaki program będzie do tego najlepszy i w miarę prosty, który umożliwi jako taką diagnostykę.
ODPOWIEDZ