baner poziomy_pasek strona_glownahistoriadane_techniczneeksploatacjaobslugawarsztatbudowamoja_hondalinki

Szukaj na stronie



Przygotowanie samochodu do sezonu zimowego

Dobrze przygotowany samochód do sezonu zimowego uchroni kierowcę od nieprzyjemnych sytuacji związanych z niemożliwością odpalenia samochodu lub problemami w trudnych warunkach zimowych.

Opony

Zmiana opon z letnich na zimowe zaleca się przy temperaturze niższej niż 7stopni C. Podstawowe różnice między oponami letnimi a zimowymi chyba każdy zna. Dzięki głębiej ponacinanemu bieżnikowi guma jest bardziej elastyczna, a to przyczynia się do bezpieczniejszego hamowania. W warunkach zimowych letnie opony mogą mieć nawet o 30 proc. dłuższą drogę hamowania, niż „zimówki". Konstrukcja zimowych opon zapewnia także dobre odprowadzenie wody w warunkach zimowych. Wizytę u wulkanizatora nie należy odkładać na ostatni moment, dzięki wcześniejszej zmianie opon unikniemy długich kolejek przed serwisem opon.

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Letni płyn do spryskiwaczy zamarza przy temperaturze poniżej 0 stopni C. Wraz z nadejściem przymrozków należy wymienić letni płyn na zimowy. Jeżeli w zbiorniczku mamy jeszcze resztki letniego płynu, dolewamy do pełna zimowego, pamiętając jednak o tym, że ta mieszanka nie będzie odporna na większe mrozy. Cena płynu zimowego o pojemności 5L zaczyna się od 10-15zł. Jeśli na szybie przedniej zauważymy smugi należy sprawdzić stan wycieraczek i w razie konieczności wymienić na nowe.

Akumulator i silnik

Akumulator podczas zimy musi być sprawny. Niskie temperatury bardzo negatywnie wpływają na stan akumulatora. Należy sprawdzić stan poziomu elektrolitu – w razie potrzeby uzupełnić, połączenie klem akumulatora z biegunami akumulatora czy nie są zanieczyszczone lub luźne. Jeżeli zaniedbamy akumulator, przy większym mrozie może nas spotkać niemiła niespodzianka: trzeba będzie o pomoc w odpaleniu auta prosić sąsiada, albo przesiąść się do autobusu.
Jeżeli od dłuższego czasu zwlekaliśmy z wymianą kabli zapłonowych, to teraz jest na to idealny moment. W wilgotne dni stare, uszkodzone kable mogą uniemożliwić uruchomienie auta.

Płyn chłodniczy

Jeśli mamy wątpliwości co do zamarzalności płynu znajdującego się w układzie chłodzenia należy wymienić na nowy. W wypadku gdy występują nieznaczne ubytki trzeba uzupełnić odpowiednim płynem.

Skrobaczka do szyb

Nieodłącznym przyrządem każdego kierowcy podczas zimy powinna być skrobaczka do szyb oraz miotełka do zgarniania śniegu z samochodu. Koszt tych rzeczy niewielki a komfort podczas „odśnieżania” samochodu dużo większy.

Filtr kabinowy

Warto również przed zimą skontrolować stan filtra kabinowego (przeciwpyłkowego). Po suchych letnich dniach będzie na pewno pełny kurzu I pyłków z drzew. Zabrudzony filtr przeciwpyłkowy może znacząco wpłynąć na parowanie szyb, jak również niemiły zapach we wnętrzu.

Dywaniki gumowe

Dywaniki welurowe są prezentują się lepiej jednak w zimie dywaniki gumowe znacznie lepiej spełniają swoją funkcję. Dzięki nieprzemakalnemu podłożu z odpowiednio wysokimi brzegami dywaniki gumowe zabezpieczają wsiąkanie topiącego się śniegu w wykładzinę a tym samym zmniejszają zawilgocenie wnętrza i parowanie szyb.

Odmrażacz do zamków

Przydatnym urządzeniem jest odmrażacz do zamków. Jeśli wcześniej nie mieliśmy problemów z otwarciem samochodu podczas zimy zakup odmrażacza możemy sobie odpuścić.

Uszczelki drzwi

Aby uniknąć problemów z otwarciem drzwi i uszkodzeniem uszczelek przed sezonem zimowych należy uszczelki dokładnie umyć, wysuszyć i posmarować specjalnym silikonem w spray-u do uszczelek. Dzięki temu otwarcie drzwi będzie bezproblemowe.

Tak przygotowane do auto do zimy nie powinno Nam przysporzyć problemów przy otwieraniu, uruchamianiu i prowadzeniu samochodu.

Copyright © Honda Civic 5 gen 2008, admin, idea & graphics by Molekss
Firefox Ubuntu.pl Gimpuj.info